Plastik Atık İthalatı Yasağı

Yazar: plastoday
Yasak Plastik Atık Türkiye

39 15 10 emtia kodlu polietilen plastik ithalatı yasağı 18 Mayıs’tan itibaren 45 gün boyunca yürürlükte olacak.

İngiltere Geri Dönüşüm Derneği’nin CEO’su Simon Ellin şunları söyledi: “ Etilen içeren PVC ve PP dışında ihraç ettiğimiz hemen hemen her şeyin ithalatını yasaklıyor.

“Artık çok az şey Güneydoğu Asya’ya gidiyor. Türkiye’ye giden atığın şimdi nereye gideceği hakkında hiçbir fikrim yok.”

360 Çevre danışmanlığı CEO’su Phil Conran, “1 Ocak’tan itibaren 19 12 04 plastik atık yasağı ile birleşti. Ve temelde Türkiye’ye gidebilecek çok az şey bıraktı.

“Yasak, yalnızca Birleşik Krallık değil, tüm ülkeler için geçerli. Bu nedenle yalnızca Birleşik Krallık ihracatçıları yedek pazarlar aramayacak. Aynı zamanda Almanya, Belçika ve İspanya gibi diğer ihracatçılar da arayacak.”

Conran, Türkiye’nin 2021’in ilk çeyreğinde plastik ambalaj atığı ihracatının %49’unu ve geçen yıl ortalama %31’ini oluşturduğunu belirtti. “Bu nedenle, bunun hem PRN fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu hem de bunu karşılama potansiyeline sahip olmadığını görmek zor.”

Ellin, Türkiye’nin hamlesinin Greenpeace’in Türkiye’ye plastik atık ihracatına karşı bir kampanya başlatmasına bir tepki olmadığını düşünüyor. Çünkü bu hamlenin Türk Hükümeti içinde uzun bir hazırlık gerektireceğini belirtti.

Bazı İngiliz firmalarının halihazırda yasadışı kategoride bulunan Türkiye’ye atık ihraç etmeye devam etme istekliliği devam ediyor. bunu yanında da üzere bir dizi faktörün hareketini suçladı.

Ellin, sorumluluğun – etkili bir eylemde bulunamayacak kadar yeterli kaynağa sahip olmayan – Çevre Ajansı’na ve bazı durumlarda sözde yasaklanan materyalleri görmezden gelen Türk yetkililere ait olduğunu söyledi.

Benzer Yazılar

Yorum Yap