Röhm Termoform PLA Filmleri Geliştiriyor

Yazar: plastoday

Röhm yeni PLA filmleri, gıda ambalajları da dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için uygundur. Europlex Film LJ 21123/123 için kullanılan hammadde, genetiği değiştirilmemiş şeker kamışından elde edilmektedir.

Röhm artık yenilenebilir ham maddeler kullanarak plastik filmler de geliştiriyor. Yeni ürün, Europlex Film LJ 21123/123 geçici adı altında geliştirilmektedi. Polilaktik asit (PLA) bazlı şeffaf, çok parlak ve stabil bir filmdir. Piyasadaki PLA bazlı diğer birçok filmden farklı olarak, bu film çift eksenli olarak gerilmemiştir ve bu nedenle ısıyla şekillendirilebilmektedir.

Hammadde üretimi önemli ölçüde daha düşük CO2 emisyonu ürettiğinden, polilaktik asitten yapılan filmler petrol bazlı filmlere göre daha iklim dostu bir alternatiftir. PLA filmleri böylece nihai ürünün karbon ayak izinin azaltılmasına katkıda bulunur.

Çevre Dostu Alternatif

Yeni film, ASTM D6400 ABD standardı ve EN 13432 Avrupa standardı uyarınca endüstriyel kompostlama gereksinimlerini karşılayan sertifikalı, gübrelenebilir PLA’dan oluşuyor. PLA filmi doğru bir şekilde atılmazsa, kalıcılığı petrol bazlı filmlerden çok daha düşüktür. Ayrıca, PLA filmleri bozunma üzerine toksik maddeler salmaz.

Filmin diğer özellikleri şunlardır:

  • biyo-tabanlı ve endüstriyel olarak gübrelenebilir
  • 55 °C’de ısıyla şekillendirilebilir, son derece şeffaf
  • %92’nin üzerinde ışık geçirgenliği
  • yüksek çekme mukavemeti ve iyi esneklik
  • damgalanabilir ve kesilebilir ve üzerine basılabilir.

Talep üzerine, filmin geliştirme örnekleri 53 μm ila 500 μm kalınlığında ve 200 mm genişliğinde sağlanabiliyor. Teknik özellikleri ve onayları ile birlikte veri sayfası da istek üzerine temin edilebiliyor.

Gıda Teması için Onaylandı

Europlex Film LJ 21123/123, onu gıda ve gıda dışı ürünler için yüksek kaliteli ambalajların yanı sıra Insert-Mold dekorasyon işlemleri için dekoratif filmler veya baskılı ürünler gibi çeşitli iç mekan uygulamaları için uygun kılan geniş bir özellik yelpazesine sahiptir. “Film ekstrüzyonundaki tecrübemiz, yüksek optik kaliteye sahip PLA filmler üretmemizi sağlıyor. İlgili taraflarla uygulamaları için özel gereksinim profilleri hakkında konuşmaktan memnuniyet duyarız,” diye vurguluyor Film ve Ekstrüzyon Geliştirme Başkanı Herbert Groothues.

Biyo-bazlı film, AB (AB Düzenlemesi 10/2011), ABD (FDA 21 CFR) ve Çin’de gıda ile temas eden plastikler için gereklilikleri karşıladığı için özellikle sıkı düzenlemelere tabi olan gıda ambalajları için de uygundur. (GB 9685–2016).

Sertifikalı Kaynaklardan Hammadde

Europlex Film LJ 21123/123’ü üretmek için kullanılan hammadde, genetiği değiştirilmemiş şeker kamışından elde ediliyor. Tedarikçi, ISO 14001:2015’e göre bir çevre yönetim sistemi uygulamıştır ve Bonsucro’ya göre sertifikalandırılmıştır. Bonsucro, sosyal, ekolojik ve ekonomik sürdürülebilirlik için dünya çapında kabul görmüş standartlar üzerinde anlaşmaya varan, şeker kamışı üreticileri ve işleyicilerinden oluşan bir dernektir.

Benzer Yazılar