rPET’e Neler Oluyor?

Yazar: plastoday

Avrupa geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat (rPET) pazarı, K Fuarı’nda buluşan sektör gazileri ve yeni gelenler, görünümü tahmin etmek için mücadele ederken, tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birine girdi.

rPET piyasası yılın ilk yarısındaki sıkı arz ve rekor fiyatlardan Ekim ayında muazzam arz fazlası, yavaş talep ve rekor fiyat düşüşlerine geçti.

Rekor yüksek tüketici sonrası şişe (PCB), pul ve gıda sınıfı pelet (FGP) fiyatlarının her zaman gevşemesi beklense de, yazdan bu yana yaşanan düşüşün hızı piyasayı şaşırttı.

Ücretsiz teslim edilen (FD) kuzeybatı Avrupa (NWE) renksiz (C) PCB, C pul ve hatta karışık renkli (MC) pul aylık fiyatlarının tümü, ICIS’in 2006 yılında teklifleri sunmasından bu yana en büyük tek fiyat düşüşünü kaydetti.

Bunun birkaç nedeni vardır:

  • Yazın tüketilen büyük PET şişeler geri dönüşüm akışına girdi
  • Düşük PET fiyatları, rPET’ten önemli ölçüde uzaklaşılmasına neden oldu
  • PCB ve yonga alıcılarının stokları yüksek ve satın alma iştahı düştü
  • Makroekonomik belirsizlik, yüksek enflasyon, yavaş son kullanım talebi

Eylül ve Ekim aylarında PCB stok seviyeleri bazı durumlarda o kadar büyük hale geldi ki, bazı atık yöneticileri müşterilere herhangi bir yedek depo kullanıp kullanamayacaklarını sordu. PCB kalitesi, özellikle dışarıda, depoda ne kadar uzun süre tutulursa düşebilir. Bazı alıcılar ayrıca ürünün toplam maliyetini düşürmek için daha düşük fiyatlı balyalar satın almaya çalıştı. Pul üreticileri de çok fazla stokta oturuyor ve bazılarını malzemeyi değiştirmek ve çok ihtiyaç duyulan nakit akışını serbest bırakmak için fiyatları düşürmeye zorluyor. Ancak, düşük fiyatlar daha yüksek talebe dönüşmedi.

Enerji ve Ekonomi Endişeleri

Avrupa rPET pazarındaki oyuncular, geri dönüştürülmüş içeriğe yönelik yaz sonrası talebin gerçekleşmediğini ve birçoğunun yakın zamanda geri döneceğini düşünmediğini söylüyor. Markalar ve hızlı tüketim ürünleri (FMCG) şirketleri, geri dönüştürülmüş içerik hedeflerini gözden geçiriyor ve her iki sektördeki birçok tedarikçi, hacimlerde 2023’e kadar devam etmesini bekledikleri bir düşüş kaydetti.

Bu, AB’nin 2025 yılına kadar PET içecek şişelerinde %25 R-PET içeriğine yönelik zorunlu hedefine rağmen yaklaşıyor. AB’nin bir tane getirmeyi planladığı halde henüz AB tarafından zorunlu kılınan geri dönüştürülmüş içerik hedefi olmayan levha ve termoform sektöründe, ambalaj şirketleri daha ucuz PET kullanarak ve R-PET içeriğinin hacmini azaltarak maliyetten tasarruf etmeye devam edecek.

Buna ek olarak, artan enflasyon ve durgunluk korkuları, tüketicileri satın alma alışkanlıklarını değiştirmeye sevk etti. Bu da R-PET talebini etkiledi. Bununla birlikte, artan enerji maliyetleri, yakın gelecekte R-PET pazarı için en büyük endişe ve zorluk olacaktır. Avrupa’da geri dönüşümcüler, elektrik faturalarını ikiye, üçe ve dörte katlayarak, zaten inanılmaz derecede fiyata duyarlı olan bir piyasada pul ve peletlerin nihai fiyatını etkiledi. Bir ülkenin hükümeti veya enerji sağlayıcısının elektrik maliyetlerinde beklenen artışı nasıl karşıladığı, nerede olduğuna bağlı olarak bir geri dönüştürücüyü avantajlı veya dezavantajlı duruma getirecektir. İtalya’daki geri dönüşümcüler, Ekim ortasında, bir İtalyan geri dönüşümcüye göre, komşu İspanya’ya kıyasla halihazırda önemli ölçüde daha yüksek elektrik maliyetleri ödüyor. Buna ek olarak, Ukrayna’daki savaşın Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzında bir azalmaya hatta kesintiye yol açacağı endişesi ve bunun R-PET üretimini durdurabileceği ihtimali var. Gaz fiyatları da kışın yükselirse, tüketici alışkanlıkları yeniden değişebilir ve talep tahminlerini daha da zorlaştırabilir.

Benzer Yazılar