Saperatec, Laminatları Ayırmak İçin Teknolojileri Birleştiriyor

Yazar: plastoday

Almanya merkezli Saperatec, plastikleri ve diğer malzemeleri birbirinden ayıran bir yaklaşım geliştirmek için yıllarca çalıştıktan sonra, kimya ve mekaniğin bir kombinasyonunu kullanan, ince katmanlı kompozit malzemelerin katmanlara ayrılmasını mümkün kılan ve bunların birbirinden ayrılmasını ve geri dönüştürülmeseini sağlayan bir teknoloji yarattı.

CEO Thorsten Hornung, “Yaşamın bu önemli yönlerinin birçoğu kompozit malzemelere dayanıyor. Diğer yandan kompozit malzemelerin geri dönüşümü zor. Çünkü plastik, kağıt, metal, cam ve benzeri kombinasyonlara sahipsiniz” diyor.

Şirketin yaklaşımı, 10 yıllık araştırmadan sonra geliştirilen su bazlı bir sıvıya dayanmaktadır. Enzim yok, çözücü yok.

Saperatec COO’su Lars-Oliver Stock, “2016 veya civarında, yönetim lamine esnek ambalajlara odaklanmaya karar verdi ve geçtiğimiz yıllarda test edilen, icat edilen ve geliştirilen sıvı daha sonra bu uygulamalara adandı” dedi.

“Mekanik geri dönüşüme dayanıyor, ancak arada bir delaminasyon adımımız var. Şu anda odak noktamız, genellikle kahve poşetleri ve köpek maması gibi uygulamalar için kullanılan alüminyum bariyer katmana sahip esnek ambalajlardır.”

Hammaddenin esas olarak içecek kartonlarındaki PolyAl atıklarından geldiğini de sözlerine ekledi. “Günümüzde PolyAl çoğu zaman yakmaya veya somut uygulamalara giriyor. Diğer bir kaynak ise post-endüstriyel film folyo baskı hataları, rulo uçlarıdır. Üretim sırasında çok temiz saf malzeme olan çok fazla atık var.”

Teknoloji fikrinin üniversiteden geldiğini ve şirketin kuruluşuna yol açtığını sözlerine ekledi. “Laboratuvar ölçeğinde başladık ve istikrarlı bir şekilde daha fazla çalıştık, önce tek seferde belki 100 gram işleyebileceğimiz 3 litrelik bir ölçeğe geçtik ve nihayetinde belki ekleyebileceğimiz bir metreküp teknemizin olduğu pilot tesis ölçeğine ulaştık” diye açıkladı Stock.

Nasıl Çalışır?

Hornung, işlemin sıcak bir yıkama olduğunu söyledi. Belki de bunu görselleştirmenin en iyi yolu, çamaşır yıkamakla karşılaştırmaktır. Çamaşır makinesinin aslında dev bir kap olması dışında – bir zanaat bira fabrikasında bulunan bir fermantasyon tankı gibi bir şey düşünün – sadece birkaç santimetreye kadar parçalanmış lamine ambalajları ısıtır ve karıştırır.

“Ardından özel olarak formüle edilmiş ayırma sıvımızı ekliyoruz” dedi.

Kimya, sıvının katmanlar arasına girmesine izin verir ve ısı ve çalkalama işlemi tamamlamaya yardımcı olur ve plastiklerin diğer bileşenlerden ayrılmasına neden olur.

Saperatec, neyin işlendiğine bağlı olarak farklı uygulamalar için farklı kimyasal karışımlar kullanır.

“Şu anda odak noktamız paketleme. Teknolojiyi ticarileştirdiğimiz yer orası. Ama aynı zamanda elektronik cihaz ekranları gibi araba güvenlik gözlükleri gibi plastik bileşimlere yönelik çalışma çözümlerimiz de var” dedi.

Malzemeler ayrıldıktan sonra yıkanır, elenir, sıralanır ve kurutulur. Saperatec, ayırma sıvısının yenilendiğini ve 30 defadan fazla yeniden kullanılabileceğini söyledi. CEO, Saperatec’in açıklamadığı kimyanın hafif olduğunu ve harcanan sıvının belediye atık su arıtma tesislerine boşaltılabileceğini söyledi.

Ayrılan plastik, örneğin polietilen, daha sonra, plastik folyoların yeniden üretilebildiği yerleşik teknoloji kullanılarak yeniden granül haline getirilir. Ayrılan alüminyum folyo, yeniden kullanım için alüminyum üreticilerine tedarik edilir.

Yeni Tesis

Saperatec şimdi Almanya’nın Saksonya-Anhalt kentindeki Dessau-Roßlau’daki mevcut bir sanayi sitesinde kendi ilk ticari ölçekli işleme tesisini inşa ediyor. Yaklaşık 5000 m2’lik bir alana yayılan tesis, başlangıçta her yıl 18.000 metrik ton malzeme işleyecek. Sonunda, bu sayının 30.000 tona ulaşması bekleniyor.

Stock, “Şu anda ekipmanda hareket ediyoruz” dedi. “Devreye alma gelecek yılın yazında gerçekleşecek.”

Proje, Horizon 2020 araştırma fonu programının bir parçası olarak federal Saksonya-Anhalt Eyaleti ve Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor.

CEO, bu ilk tesisin 10 ayrı delaminasyon tankının çıktısına güvenerek sürekli olarak çalışacağını açıkladı. Delaminasyon kesikli bir süreç olarak gerçekleşecek olsa da, tesis aslında bir tanktan diğerine geçerek delaminasyona kadar olan ve sonraki adımlarda sürekli olarak çalışacaktır.

Horning, “Bu teknolojiyi bu ilk tesisin ötesinde büyütmeye hazırız. Gelecek yıl daha fazla proje aramaya başlayacağız, esasen bununla ilgili tartışmalar başlamış durumda. Bu teknolojiyi sadece Avrupa Birliği’ne değil, aynı zamanda diğer pazarlara da getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Şirketin ürünü, ürünlerin en az %35 geri dönüştürülmüş malzeme içermesini gerektiren yaklaşan Avrupa mevzuatına uyması gereken şirketler tarafından da kullanılabilir.

“Burada gösterdiğimiz şey bu: filmden türetilmiş, kapalı bir döngüde filme geri dönebilir. %50’ye kadar mümkün” dedi.

Benzer Yazılar