Stabilizasyon Teknolojisi, Şişirme Kalıp İçin Sürdürülebilir HDPE Sağlıyor

Yazar: plastoday

Plastik katkı maddesi tedarikçisi Baerlocher, ambalaj endüstrisi için yeni sürdürülebilir plastikler geliştirmek üzere işlemci Envision Plastics, makine OEM’leri Bekum America ve W. Müller ve polietilen tedarikçisi ExxonMobil Chemical ile işbirliği yaptı. Baerlocher’in yenilikçi Baeropol T-Blends stabilizasyon çözümleri, işlenmemiş poliolefin reçinelerinin geri dönüştürülebilirliğini ve ekstrüzyon şişirme kalıplama (EBM) uygulamalarında kullanılan geri dönüştürülmüş yüksek yoğunluklu polietilen (yeniden HDPE) reçinelerinin kalitesini önemli ölçüde artırır. Karışımlar, polietilen (PE) filmde kullanılan endüstriyel sonrası geri dönüştürülmüş (PIR) ve tüketici sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) içeriğe eşit şekilde uygulanabilir. Baerlocher, Little Rock, AR tabanlı geri dönüştürücü Devrim gibi ABD Plastik Geri Dönüştürücüler Derneği’nin (APR) önde gelen üyeleri ve ayrıca Birleşik Krallık ve Kanada’daki şirketler (Cascades Esnek Ambalaj) ile çok sayıda ticari projede yer almaktadır.

Baerlocher Kuzey Amerika Başkanı ve CEO’su Ed Hall, “Mekanik geri dönüşüm, kimyasal geri dönüşüm enerjisinin yalnızca %20’sini ve çok daha az suyu kullanıyor” diyor. “Bu, mekanik geri dönüşümün şu anda en bariz seçenek olduğu, ancak yüksek kaliteli PCR’ın nadir olduğu anlamına geliyor.” Baeropol T-Blends stabilizasyon katkı maddelerinin devreye girdiği yer burasıdır.

Baerlocher Özel Katkı Maddeleri İş Birimi Küresel Başkanı Andreas Holzner, “Marka sahipleri, daha fazla sürdürülebilirlik için artan tüketici talebine ve yeni düzenlemelerin [gerekliliklerine] yanıt olarak son ürünlerde PCR içeriği kullanımlarını artırıyor” dedi. “Tarihsel olarak, PCR içeriğinin tutarsız kalitesi, ekstrüzyon şişirme kalıplama uygulamalarında kullanımını sınırlamıştır. Endüstri liderleriyle birlikte çalışan Baerlocher, geri dönüştürülmüş HDPE’nin değerini artıran ve ekstrüzyon şişirme kalıplamada kullanımını genişleten son teknoloji uygulama geliştirmeye yatırım yapmaya devam ediyor.”

Özelleştirilebilir katkı maddeleri, ambalajlamada PCR içeriğini stabilize eder

Baeropol T-Karışımları, bir antasit görevi gören ve poliolefin reçinelerini stabilize etmek için birincil ve ikincil antioksidanlarla sinerjistik bir etki üreten Baerlocher’in Reçine Stabilizasyon Teknolojisi (RST), özelleştirilebilir katkı karışımları ile formüle edilmiştir. Baerlocher’in gelişmiş RST paketleri, tipik ikili antioksidan karışımlarının kullanımının çok ötesinde değer yaratır. Teknoloji, şirketlerin çeşitli ambalajlama uygulamalarında kullanılan PCR içeriğinde üstün stabilizasyon elde etmelerini sağlar ve daha fazla kurumsal sorumluluk ve döngüsel ekonomiyi daha iyi desteklemek için küresel çağrıları karşılar.

Baerlocher’in önde gelen HDPE plastik geri dönüştürücüsü Envision Plastics ile yaptığı çalışma, gelişmiş tutarlılık ve işlenebilirlik ile yeni bir HDPE PCR içeriği sınıfının geliştirilmesini sağladı. Sonuçta yüksek kaliteli ambalajlama uygulamalarıyla sonuçlandı. Yeni re-HDPE sınıfı, Bekum America’nın tesisinde F tarzı 10 litrelik saplı bir şişe kullanılarak test edildi. Sonuçlar, re-HDPE %100 PCR içeriğinin, kontrole kıyasla daha sağlam işlenebilirlik ve gelişmiş nihai şişe spesifikasyonları gösterdiğini ortaya koydu.

Denemeler için yeni PCR derecesi mevcut

Envision Plastics Satış ve Pazar Geliştirme Direktörü Jean Bina, “Gıdayla doğrudan temas edenler de dahil olmak üzere geniş bir ticari uygulama tabanında kullanılan geri dönüştürülmüş içeriği geliştirmek için katkı maddeleri konusunda Baerlocher ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. “Yeni PCR derecesi bugün denemeler için mevcut ve birinci sınıf ambalajlı tüketim malları şirketleri ve onların şişirme kalıpçıları tarafından test ediliyor.”

Bekum’daki diğer deneyler, Baeropol T-Blend’in değişen konsantrasyonlarda işlenmemiş malzemeye sahip PCR malzemelerinin işlenebilirliği ve nihai özellikleri üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Baerlocher ayrıca Baeropol T-harmanları ile formüle edilmiş yeni PCR materyallerini doğrulamak için önde gelen bir Alman EBM teknoloji sağlayıcısı olan W. Müller ile birlikte çalıştı. Sonuçlar, bu malzemelerin, işlenmemiş reçine ile yapılanlarla eşleşen üst yük performansına sahip şişeler üretirken, kalıp basıncı ve parison uzunluğunda daha az değişiklik gösterdiğini gösterdi.

ExxonMobil ile işbirliği içinde geliştirilen geri dönüşüme hazır reçineler

Ek olarak, Baerlocher’in polimer şirketi ExxonMobil Chemical ile üretime dönük iş birliği, şirketin geri dönüştürülmesi daha kolay işlenmemiş polietilen (PE) reçineler yaratma çabalarını destekliyor. Baerlocher’in RST çözümü ve ExxonMobil Chemical’ın reçine mimarisinde yaptığı değişiklik, bu yeni geri dönüşüme hazır reçinelerin başarılı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı oldu.

ExxonMobil Chemical HDPE Baş Mühendisi Mark Canright, “Baerlocher’in teknik uzmanlığı, yeni nesil yüksek performanslı ve geri dönüşüm dostu reçineler geliştirmemizi destekledi” dedi. “Baerlocher, reçinemiz için geri dönüşüm döngülerinin sayısını artırma çabalarımızı destekleyen son teknoloji bir stabilizasyon paketi sağladı.”

Benzer Yazılar