Südpack, İki Bariyerli Geri Dönüştürülebilir Poşet

Yazar: plastoday

Südpack, gıda ambalajları için geleneksel poşetlere göre ağırlıkça %26 daha hafif olan, alüminyum içermeyen, geri dönüştürülebilir PP bazlı bir dik duran poşet geliştiriyor.

Dik duran poşetler, kurutulmuş sosis ve et, peynirli atıştırmalıklar, kahve, çay, baharat ve tatlılar için en popüler esnek ambalaj konseptleri arasındadır.

Şimdi bu format, fermuarlı poşetler veya diğer yeniden kapatma özellikleri de dahil olmak üzere sürdürülebilir alternatiflere doğru ilerliyor.

Südpack, bu ürün pazarı için yeni bir mono-plastik çözüm, geri dönüştürülebilir ambalajlar için düzenleyici talebi destekleyen polipropilen (PP) bazlı bir poşet ve standart poşetlerle aynı işlevselliğe sahip yenilikçi bir ambalaj konsepti geliştirdi.

Südpack ürün müdürü Holger Hoss, “Alüminyum kullanarak karbon ayak izini azaltmanın yanı sıra, bu geliştirmenin temel amacı geri dönüştürülebilirliği optimize etmek ve malzeme verimliliğini artırmaktı” diyor.

Malzeme oldukça serttir ve gıda ürünlerinin verimli ve güvenli ambalajlanması için gerekli tüm özellikleri sunar. Ürünlere bağlı olarak filmler aroma, oksijen, nem veya UV ışığı için farklı bariyer özelliklerine sahip olabilir.

Örneğin, alüminyum bariyerin birlikte ekstrüde edilmiş bir bariyer tabakası ile değiştirilmesiyle, salam çubuklarının raf ömrü 70 güne kadar garanti edilebilir.

Entegre şeffaf bir pencere ile tüketiciler, paketlenmiş ürünü net bir şekilde görebilir.

PP torbalar ağırlık olarak %26 daha hafiftir ve işlenebilirliği yüksektir.

Diğer bir önemli husus ise, geleneksel paketlemeye kıyasla %26 ağırlık tasarrufu için film kalınlığının yaklaşık %10 azaltılmasıdır.

Yukarıdaki özelliklere ek olarak, bu yüksek performanslı filmler ayrıca mükemmel işlenebilirliğe sahiptir ve bu da yüksek düzeyde işlem ve paketleme güvenilirliği sağlar.

Bunun nedeni, “tek malzeme çözümlerinin çok daha hassas işleme gerektirmesidir. Çoğu durumda mevcut makine çevre birimlerinin tasarımı bu tür paketleme malzemeleri için uygun değildir” diye açıklıyor Hoss.

Bununla birlikte, Südpack’in yeni malzemesi, geniş şeffaf contası nedeniyle, alüminyum kompozitlerin işlenmesi için tasarlanmış mevcut hatlarda küçük ayarlamalarla kullanılabilir.

Aynı zamanda, sızdırmazlık katmanının yapısı, yaygın olarak bulunan PP veya polietilen (PE) plastiklerden yapılmış fermuarlar gibi poliolefin yeniden kapama sistemlerinin basit ve verimli entegrasyonunu sağlar.

Şirketin Sürdürülebilir Baskı Kalitesi (SPQ) teknolojisi kullanılarak basılan ambalaj filmi, baskı kalitesini önemli ölçüde artırırken mürekkep ve solvent tüketimini azaltır.

Hoss, “Mükemmel malzeme verimliliği ve sürdürülebilir baskı teknolojisi ile birleştirilmiş geri dönüştürülebilir tek malzeme çözümümüzle alüminyumun ikamesi, her bir karbon ayak izinde (poşet) genel bir iyileşme ile sonuçlanıyor” diyor.

Tamamen plastik poşet ayrıca doğrudan alüminyum sıkıntısına da hitap ediyor.

Benzer Yazılar