Sumitomo (SHI) Demag’ın Enerji Tasarruflu Makinesi

Yazar: plastoday

K 2022, Sumitomo (SHI) Demag, PAC-E’nin en son tamamen elektrikli yeniliğinin ilk küresel sunumuna sahne oluyor. İçecek kapakları ve ince duvarlı paketleme uygulamaları üreticileri için özel olarak tasarlanan yeni tamamen elektrikli, yüksek hızlı enjeksiyon kalıplama makinesi, hızlı bir paketleme makinesi olan El-Exis SP’nin başarısı üzerine inşa edilmiştir.

Ticaret fuarında şirket, başlangıçta yeni makinenin yeteneklerini ve sürdürülebilirlik referanslarını 350 tonluk bir kapama kuvveti PAC-E modelinde sergileyecek. Üç ek kapama kuvveti varyantı – 420, 250 ve 300 ton – bu sırayla takip edecek.

Sumitomo (SHI) Demag Ambalaj İş Geliştirme Direktörü Arnaud Nomblot, “PAC-E, Almanya ve Japonya’daki tüm şirket bilgimizi birleştiren küresel bir geliştirme projesidir” dedi.

Vidalar ve silindirler dahil mafsal kolları, plakalar, bağlantı çubukları ve plastikleştirici elemanlar Almanya’da geliştirildi. Elektrikli sürümler ve çok iyi enjeksiyon performansına sahip yeni geliştirilen enjeksiyon ünitesi, Grubun Japon ana şirketi tarafından türetildi.

İki kritik yenilik, PAC-E’yi mevcut hibrit ambalaj serilerinden ayırıyor. Özellikle, yalnızca elektrikle çalışan eksenler, yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlar. Elektrik tüketiminde kW/saat başına 30 sent tasarruf sağlayan bu yüksek hızlı hibrit paketleme makinesine göre ölçüldüğünde, üreticilere yılda yaklaşık 70.000 Euro tasarruf sağlayabilir.

Geçiş kolunun yağlanması artık temizlik sorunlarına neden olmaz; tamamen kapalı devre tasarımı olduğundan sızdırmazdır. Bunun yerine yağ çıkarılır, filtrelenir ve geri dönüştürülür. Bu, müşteriler için yağ tüketimini azaltma avantajına sahip olan mafsallı kolu temizleme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ayrıca, PAC-E’nin azaltılmış enerji tüketimi yalnızca daha az kaynak yoğun olmakla kalmaz, aynı zamanda makinenin boyutları daha kompakttır.

PAC-E paketleme makinesi daha kısa ve daha dar olmasına rağmen, önemli enerji verimliliği ve daha fazla temizlik ile birlikte mevcut hibrit serinin performansını koruyor.

Arnaud Nomblot’a göre, 550 mm/s enjeksiyon kapasitesi ile PAC-E, IML ile ince duvar ve gıda ambalajları için de kullanılabilir. “Bu makine, işlemcilerin daha da ince ve daha hafif ambalaj ürünleri üretmesini sağlayarak hammadde, atık ve nakliye maliyetlerinde önemli bir azalma sağlayacak” dedi.

PAC-E’nin yeteneklerini göstermek için şirketin K 2022 vitrini, her dakika 2.100 26/22 gazsız su içeceği kapağı üretmek için Z-Moulds tarafından sağlanan 72 gözlü bir kalıp kullanacak.

HDPE kopolimeri Eltex HD5211EA-B, Ineos Olefins & Polymers Europe tarafından sağlanırken, Polar Bear gelişmiş kavite soğutma ve alet nem alma sistemini tanıtıyor. Optimum kalite kontrolü için tüm içecek kapaklarının %100’ü Intravis kamera denetim sisteminden geçiyor.

PAC-E’nin piyasaya sürülmesi, 2023’ün ortalarında 350 ton ile başlayacak. Şirket, kalan kapama kuvveti boyutlarını art arda çıkarmayı planlıyor.

Benzer Yazılar