Sumitomo Riko, Atıktan Türetilmiş Kauçuk Üretimini Hedefliyor

Yazar: plastoday

Sumitomo Riko Co. Ltd, 29 Kasım’da LanzaTech NZ Inc. ile kauçuk, reçine ve üretan atığını izopren üretimi için yeniden kullanmak üzere bir ortak geliştirme anlaşması imzaladı.

Sentetik biyolojiyi kullanan ortaklar, LanzaTech’in “doğaya dayalı platformunu” kullanarak herhangi bir malzeme bütünlüğünü kaybetmeden geri dönüşüm yoluyla yeni bir sürdürülebilir kauçuk kaynağı üretmeyi amaçlıyor.

Nagoya, Japonya merkezli Sumitomo Riko önemli bir kauçuk bileşen üreticisiyken, Illinois şirketi LanzaTec atık karbonu çeşitli uygulamalar için malzemelere dönüştürüyor.

LanzaTech CEO’su Dr. Jennifer Holmgren, ortaklığın “kauçuk üretimi üzerinde önemli bir olumlu etki yaratma fırsatını temsil ettiğini” söyledi.

Küresel izopren pazarının 2025 yılına kadar yaklaşık 4 milyar dolar değerinde olacağının tahmin edildiğini ve medikal ve otomotiv de dahil olmak üzere birçok sektörden gelen artan talep tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Holmgren, “Atık kauçuktan ve diğer atık kaynaklardan doğrudan izopren yapabilmek, bu önemli ham maddenin dünya çapında yerel, sürdürülebilir üretimini sağlayacaktır” diye ekledi.

Sumitomo Riko için Başkan ve CEO Kazushi Shimizu, LanzaTech ile ortak geliştirmenin kauçuk atıklarını doğrudan doğal kauçuğun yerine geçecek şekilde geri dönüştürmeyi hedeflediğini söyledi.

Ürünlerimizde yaklaşık 46 bin ton/yıl doğal ve sentetik kauçuk kullanıldığını kaydeden Shimizu, üretim süreçlerinde de büyük miktarda kauçuk atığının üretildiğini ve kullanılmış otomotiv parçalarından çıkarıldığını sözlerine ekledi.

Benzer Yazılar