Sumitomo (SHI) Demag BASF İşbirliği

Yazar: plastoday
Sumitomo Demag BASF

Yarının polimer yeniliklerini yaratmak, malzemelerin kimyasal ve mekanik performansını ve işleme koşullarını anlamakla başlar. Sumitomo (SHI) Demag‘ın Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki BASF Enjeksiyon Kalıplama ve Ekstrüzyon Pilot Fabrikasında, tamamen elektrikli en yeni enjeksiyon kalıplama hücresi, yılda 4.000’den fazla test ayarında öncü ve tekrarlanabilir sonuçlar veriyor.

BASF’nin Sumitomo (SHI) Demag ve H + S Automatisierung ile işbirliği içinde mühendislik yeterliliklerini ve teknolojik kaynaklarını geliştiren Performans Malzemeleri bölümü, termoplastik polimerlerin ürün geliştirme ve araştırma faaliyetleri için çok çeşitli farklı test numuneleri üretmek üzere yenilikçi bir üretim hücresi oluşturdu.

Hücrenin merkezinde yer alan Sumitomo (SHI) Demag’ın ultra hassas IntElect 1000 kN plastik enjeksiyon makinesidir. Kompakt tasarımı, enerji verimliliği ve tekrarlanabilirliği nedeniyle seçildi. Tesisteki 30 araştırma görevlisinden oluşan ekip, IntElect’in gelişmiş refah ve güvenlik özelliklerini de memnuniyetle karşıladı. Bunların arasında, tamamen dijitalleştirilmiş robotik işleme çözümleriyle birlikte kalıp değişikliklerini ve düşük gürültü emisyonlarını otomatikleştirmek için ilerici çözümler bulunuyor.

Çalışma güvenliği ve verimliliği için, doğrusal bir SDR 5-35S robot iki amaca hizmet eder. Yeni bir özellik, hücre içinde bulunan bir hazneden 12 değiştirilebilir kalıp ekinden birinin seçilmesini ve yerleştirilmesini tamamen otomatikleştiriyor. Parça kalıplandıktan sonra, çok işlevli bir kavrayıcı ile donatılmış aynı robot, test numunesini kalıptan nazikçe çıkarır. Ve bir servo mil kullanarak kapıdan numunelerin hassas bir şekilde kesilmesi için küçük altı eksenli Yaskawa GP8 robotuna iletir.

BASF’tan Yorum

Kurulum BASF’ın mevcut kalıp ekleme konseptini ve özelliklerini enjeksiyon ünitesine entegre eder. Ayrıca her bir test sırasını haritalamak için mevcut bir termal sıcaklık kontrol ünitesi ve yeni bir dijital Üretim Yürütme Sistemi (MES) içerir. BASF’de Performans Malzemesi İşleme Başkanı Reinhard Jakobi, projeyi, olgun teknolojiyi son teknoloji otomasyon ve kalıplama hassasiyetiyle birleştiren gelişmiş mühendisliğin bir başarısı olarak tanımlıyor. Böylesine öncü bir projenin teslim edilmesine tüm ekibin bağlılığı, esnekliği ve çözüm odaklı yaklaşımının etki ettiğini belirtiyor.

BASF Kıdemli Proje Mühendisi Angelika Homes şunları söyledi: “Standart test parçaları üreten Sumitomo (SHI) Demag ekibiyle işbirliği konusunda kapsamlı deneyime sahip olmamıza rağmen, başlangıçtan itibaren tüm ortaklar önceki konseptlerden sapma ve yeni bir çığır açacak cesarete sahipti. Sumitomo (SHI) Demag ve H + S, projenin karmaşıklığına rağmen, çok daha küçük bir enerji ve mekansal ayak iziyle yenilikçi bir üretim hücresi tasarımı sundular. “

Benzer Yazılar

Yorum Yap