Vanden Recycling’in Türkiye Girişimi Meyvesini Veriyor

Yazar: plastoday

Vanden Recycling, Temmuz 2019’da İstanbul’daki ofisini açtığında, net bir hedefi vardı: Türkiye’nin geri dönüşüm oranlarını yükseltmeye yardımcı olmak ve yerel plastik imalat pazarında daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını teşvik etmek.

Bunda da başarılı olduğu söylenebilir. Vanden, küresel salgından hemen önce yeni bir ülkede faaliyete geçmesine rağmen, diğerlerinin yanı sıra, Türkiye’de üretilen geri dönüştürülmüş reçineler ve ürünlerin ticareti için uluslararası pazarlara erişim sağlayarak güçlendi.

Şirket, daha geniş konaklama birimlerine taşınmasının yanı sıra, bu ofiste eksiksiz bir teknik laboratuvara yatırım yaptı. Böylece kirletici maddelerin tanımlanması da dahil olmak üzere kapsamlı malzeme testleri burada gerçekleştirilebiliyor.

Küresel Teknik Direktörü Beril Yeşilırmak, yeni laboratuvarın mevcut teknik yetenekleri geliştirdiğini, geri dönüştürülmüş plastik kaynağını anlamak ve aynı zamanda doğru satış noktalarını bulmak için çok önemli bir unsur olan kalite seviyelerini analiz etmek ve belirlemek için teknoloji ve ekipmanla övündüğünü söyledi. Polimer tipini ve kombinasyonunu belirleme testleri, eriyik akış analizi, yoğunluk kontrolü, ısıl yaşlandırma altında safsızlık analizi, kül içeriği ve dolgu tipi analizi yapılabilir.

Şirketin bildirimine göre İstanbul ofisi hızla büyümeye devam ediyor. Halihazırda müşterilerin ürünlerini teslim almalarında destek olacak ve Türkiye’den dünyanın geri kalanına etkin bir lojistik ağı kuracak bir lojistik koordinatör alımı yapmaktadır. Şirket ayrıca, Vanden’in hurda ve geri dönüştürülmüş plastik yelpazesi için çeşitli bir müşteri tabanı geliştirmenin yanı sıra satışları destekleyecek ve yönlendirecek yeni bir satış yöneticisini ekibine eklemeyi düşünüyor.

Vanden Recycling’in Türkiye Genel Müdürü Derya Ekşi, şirketin farklı pazarlarda faaliyet göstermesinin bir tampon görevi gördüğünü ve şirketin pandemi boyunca bile büyümesini sağladığını söyledi.

“Bir dizi pazarda faaliyet gösteriyoruz ve bu nedenle, herhangi bir pazar bir sezon boyunca kapansa veya nakliye mevzuat değişikliklerini yönetmek için yavaşlasa bile hurda malzemeleri hareket ettirebiliyoruz” diye açıkladı.

17 yıl önce kurulan Vanden Recycling, post-endüstriyel atık akışlarından topladığı hurda plastiği yeniden öğütmek için işliyor ve ardından bunu üretim için geri satıyor. Ayrıca güvenli imha ve ücretlendirme hizmetleri de sunmaktadır.

Benzer Yazılar