Volkswagen , Çin’deki Elektrifikasyon Stratejisini Güçlendiriyor

Yazar: plastoday 413 views0

Volkswagen China electric car battery

Volkswagen, “e-mobilite JAC Volkswagen” için ortak girişimindeki payını artırmayı ve pil üreticisi Gotion’a yatırım yapmayı planlıyor. Şirket yönetim kontrolü kazanarak,  daha fazla elektrikli model ve ek altyapıya zemin hazırlıyor.

Raporlar, Alman otomotiv devinin, ortağı JAC’ın ana şirketi olan JAG’ın % 50’sinin satın alınmasını ve JAC Volkswagen’teki payının %50’den %75’e çıkarılmasını içeren yaklaşık 1 milyar avro (1.1 milyar dolar) yatırım yapacağını belirtiyor. Dahası, VW, Gotion’da yaklaşık 1 milyar avro değerindeki % 26 hisseye sahip olacak ve bu da şirketin en büyük hissedarlığı anlamına geliyor.

Volkswagen AG CEO’su Dr. Herbert Diess şunları söyledi: “Şirketimiz güçlü ve güvenilir ortaklarla birlikte Çin’deki elektrifikasyon stratejisini güçlendiriyor. Elektrikli otomobil segmenti hızla büyüyor ve JAC Volkswagen için büyük bir potansiyel sunuyor. Gotion’daki stratejik yatırımımızla da Çin’deki pil hücrelerinin gelişimini ileriye taşıyoruz. ”

Volkswagen Grup Çin CEO’su Stephan Willenstein, “İlk defa devlete ait bir şirkette stratejik bir rol üstlenmemizin yanı sıra Çinli bir pil tedarikçisine doğrudan yatırım yaparken karşılıklı ve güvenilir ilişkilerimiz oluştuğundan bu stratejik kilometre taşından memnunum.” Ve şöyle devam etti: “Bu yatırımlar Çin’deki karakterimizi şekillendirerek daha yerel, sürdürülebilirlik odaklı bir hareketlilik şirketi haline getiriyor. Pazarı açarak bize yeni iş fırsatları sunuyor.”

Çin, e-mobilite için dünyanın en büyük pazarı. Volkswagen Grup Çin, net olarak karbon nötr bir şirket olma yolunu şimdiden belirledi. 2025 yılında Volkswagen Grup Çin, ülkedeki müşterilere yaklaşık 1,5 milyon yeni enerji aracı (NEV) teslim etmeyi planlıyor.

Grup, Çin e-modelleri için gelecekte akü talebini karşılayacak başka bir ortak buldu. Bağlayıcı anlaşmaların imzalanmasıyla Volkswagen (Çin) Investment Co.Ltd. 1,1 milyar avroluk bir satın alma ile %26 hisseye kavuşarak Gotion’ın en büyük hissedarı olacak. Grup ayrıca doğrudan Çinli bir pil tedarikçisine yatırım yapan ilk küresel otomobil üreticisi pozsiyonuna da gelmiş oluyor. Anlaşmanın düzenleyici onaylara tabi olarak 2020’nin sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>