KraussMaffei ‘den Kendi Kendini Merkezleyen Boru Kalıbı

Yazar: plastoday
kraussmaffei ekstrüzyon

Kauçuk boru üretiminde kesin et kalınlıkları önemlidir. Duvar kalınlığı çok inceyse kaliteden ödün verilir. Ancak duvar çok kalınsa üretim sürecinde daha fazla malzemeye ihtiyaç duyulur. KraussMaffei‘ nin bir duvar kalınlığı ölçer ile donatılmış kendinden merkezlenen boru kalıpları, bu sorunun üstesinden gelmek için bir çözüm sunar. Devam eden ekstrüzyon işlemindeki herhangi bir sapmayı kesin olarak düzeltirler. Ayrıca sık parti değişiklikleri söz konusu olduğunda maksimum tekrarlanabilirlik sağlanır.

Kauçuk boru üretiminde zaman ve maliyet tasarrufu

Geleneksel çözümlerle karşılaştırıldığında, müşteriler bir duvar kalınlığı ölçüm sistemi ile birlikte kendi kendine merkezlenen boru kalıplarını kullanırken önemli miktarda malzeme tasarrufundan yararlanır.

Üretim hızından bağımsız olarak sistem, ekstrüzyon işlemi sırasında hortum duvar kalınlığını ve eş merkezliliği otomatik olarak kontrol eder ve optimize eder.

Böylece duvar kalınlığı tolerans aralığı 0,05 mm azaltılarak %2,5’e kadar malzeme tasarrufu sağlanır. Girdi malzemesinin azalması nedeniyle, 7/24 üretimde sadece birkaç hafta sonra yatırım kendini amorti eder.

Dr. Gerard Nijman, “Hortum ekstrüzyon hatlarının kurulum sürelerinde daha fazla tasarruf potansiyeli bulunabilir. Kalıp değişiklikleri, ayarlamalar veya başlatma/kapatma işlemleriyle zaman kaybetmek yerine, kendinden merkezli boru kalıplarıyla donatılmış ekstrüderler veya ekstrüzyon hatları üretim moduna çok daha hızlı ulaşır ve bu da daha sonraki işlemler için zamandan tasarruf sağlar,” diye açıklıyor.

Ayar noktası değişimlerinin otomatik düzeltilmesi

Kraussmaffei ‘nin sunduğu kendiliğinden merkezlenen boru kalıpları, 3 ila 120 mm çap aralığında, kumaş takviyesi olan veya olmayan tek veya çok katmanlı borular için mevcuttur ve farklı ekstrüzyon basınçları için uygundur. Otomatik ayar sayesinde, ekstrüzyon kafasının içindeki yüzer kalıp istenilen herhangi bir yöne kaydırılabilir.

Parti değişiklikleri durumunda, bir düğmeye basarak yeni kafa parametreleri ayarlanır. Duvar kalınlığı ve eş merkezlilik açısından herhangi bir ayar noktası sapmaları anında düzeltilir ve kontrol panelinde görüntülenir.

Benzer Yazılar