İngiltere’de Tek Kullanımlık Plastik Çatal-Bıçak Yasağı Yürürlüğe Girdi

Yazar: plastoday

Pazar günü İngiltere genelinde bazı tek kullanımlık plastik ürünlere yönelik yasak yürürlüğe girdi.

Mağazalar ve konaklama işletmeleri artık yeni kurallar kapsamında plastik çatal bıçak takımı, balon çubukları ve polistiren bardaklar tedarik edemeyecek.

Hükümet, bu hamlenin “çöp belasını ortadan kaldıracağını ve çevreyi plastik kirliliğinden koruyacağını” söyledi. Ancak konseyler bazı firmaların değişime hazır olmadığı konusunda uyardı.

Hükümet rakamlarına göre, İngiltere’de her yıl yaklaşık 1,1 milyar tek kullanımlık tabak ve dört milyardan fazla plastik çatal bıçak takımı kullanılıyor. Bu ürünlerin büyük çoğunluğu geri dönüştürülemez ve atık depolama sahalarında biyolojik olarak parçalanması yüzlerce yıl alabilir.

1Ekim 2023 Pazar gününden itibaren tek kullanımlık plastik tabak, kase ve tepsilerin tedariğine de bazı yeni kısıtlamalar uygulanacak ancak paket servisler ve önceden paketlenmiş gıda satan diğer işletmeler için muafiyetler geçerli olacak.

İlk olarak Ocak ayında açıklanan yeni kurallar, 2042 yılına kadar önlenebilir plastik atıkların ortadan kaldırılmasına yönelik daha geniş bir hedefin parçası. Çevre Bakanı Rebecca Pow, hükümetin halihazırda pipet, karıştırıcı ve pamuklu çubuklara yönelik “dünya çapındaki” yasakları uyguladığını, ayrıca taşıma torbaları için ücretler ve büyük plastik ambalaj ithalatına sanayi vergisi getirdiğini söyledi. Son yasağın “çevreyi koruyacağını ve çöplerin azaltılmasına yardımcı olacağını, sokaklarımızı kirleten ve yaban hayatımızı tehdit eden plastik kirliliğini durduracağını” söyledi.

Kurallar Birleşik Krallık’ın farklı yerlerinde değişiklik göstermektedir, ancak Galler ve İskoçya, İngiltere’de yürürlüğe girenlere benzer politikalar izlemiştir.

İngiltere’deki yasak, yerel ticaret standartları yetkilileri tarafından uygulanacak ancak konseyleri temsil eden bir organ, bazı işletmelerin ve müşterilerin değişiklikten habersiz olduğu konusunda uyardı.

LGA’nın çevre sözcüsü Darren Rodwell şunları söyledi: “Bu, israfın azaltılmasına yönelik değerli bir politika ancak hala yapılacak daha çok şey var.” Bazı çevre kampanyacıları, hükümeti plastik ürünlere daha geniş kısıtlamalar getirmediği için eleştirdi.


Greenpeace İngiltere’nin plastik kampanyacısı Anna Diski, şunları söyledi: “Birkaç yılda bir birkaç tek kullanımlık plastik ürüne jeton yasağı getirilmesinin yasalaştırılması… sorunun boyutu açısından tamamen yetersiz. Hükümetin bu parça parça yaklaşım yerine sorunu kaynağında ele alması ve üretilen plastik miktarını azaltmak için ciddi bir strateji uygulamaya koyması gerekiyor.”

Benzer Yazılar