Huhtamaki Esnek Ambalaj Tedarikçisi Elif Plastik’i satın aldı

Yazar: plastoday
Huhtamaki Elif Plastik

Elif Plastik satın almasıyla Huhtamaki, gelişmekte olan pazarlarda lider bir esnek ambalaj şirketi olarak konumunu pekiştiriyor. Cazip tüketici ürünleri kategorilerinde mevcut esnek ambalaj işini güçlendiriyor. Huhtamaki’nin 2030 büyüme stratejisine uygun olarak, satın alma, stratejik coğrafyalarda ölçek ekliyor. Ayrıca yüksek sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolundaki ilerlemesini destekler. Şirket, satın almanın aynı zamanda teknoloji yeteneklerini ve ürün yelpazesini genişleterek müşterilerine daha iyi hizmet vermesini sağladığını söyledi.

1972 yılında kurulan, Türkiye ve Mısır’da operasyonları bulunan Elif, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki büyük küresel tüketici marka sahipleri için uzun vadeli güvenilir bir ortaktır. Sürdürülebilirlik, çevresel, sosyal ve yönetişim olmak üzere üç alana ve sürekli yenilik sağlayarak müşterilerinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını sağlamayı taahhüt eder.

Yüksek kaliteli sürdürülebilir esnek ambalaj konusunda uzmanlaşan Elif, hammadde olarak hem sanayi sonrası hem de tüketici sonrası geri dönüştürülmüş polimerler kullanıyor. Ayrıca, hem kendi hem de müşteri lokasyonlarından üretim hurdalarını toplamak ve kullanmak için gelişmiş bir sisteme sahiptir. Elif’in mevcut ürün portföyünün %90’ından fazlasının geri dönüştürülebilir olduğu söyleniyor. Ürün portföyünde gübrelenebilir filmler de bulunuyor. 2020’de Elif’in net satışları yaklaşık 163 milyon € (138 milyon £) idi. İstanbul ve Kahire’de son teknolojiye sahip iki üretim tesisinde yaklaşık 1.500 yüksek vasıflı insan istihdam ediyor.

Elif’in satın alınması, Huhtamaki’nin 2030 büyüme stratejisini ölçekten yararlanarak, yetenekleri güçlendirerek ve rekabet gücünü artırarak destekliyor. Huhtamaki teknolojisine son teknoloji fleksografik baskı kapasitesi ekliyor, Huhtamaki’nin esnek ambalaj ürün yelpazesini genişletiryor ve müşteriler ve coğrafyalar arasında çapraz satış fırsatları yaratıyor. Satın alma ile Huhtamaki, esnek ambalaj üretim ayak izini, geleceğin en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olan Türkiye’de de genişletiyor. Elif’in ürün yelpazesinin büyük çoğunluğunun halihazırda geri dönüştürülebilir veya gübrelenebilir olması nedeniyle, satın alma aynı zamanda Huhtamaki’nin 2030 yılına kadar ürünlerinin %100’ünün geri dönüştürülebilir, gübrelenebilir veya yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanma hedefine ulaşmasında önemli bir kilometre taşıdır.

Huhtamaki’nin başkanı ve CEO’su Charles Héaulmé şunları söyledi: “Bu satın almayı duyurmaktan heyecan duyuyorum. Harika bir portföyü, sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanması ve yüksek büyüme hedefleri ile Elif, Huhtamaki için mükemmel bir seçimdir. Elif’in kendi alanında lider olan çok uluslu şirketlerle onlarca yıllık stratejik ortaklıklar ve Elif’in güçlü ve yetenekli liderlik ekibi ile müşterilerine odaklanmasından etkilendik. 2030 büyüme stratejimiz, özellikle Elif’in güçlü bir şekilde desteklediği sürdürülebilirlik ve rekabetçiliğe odaklanıyor.”

Benzer Yazılar

Yorum Yap