Kraft Heinz, İşlenmemiş Plastikleri %20 Azaltmayı Hedefliyor

Yazar: plastoday

Kraft Heinz, geri dönüştürülmüş içeriğe geçişinin, 2030 yılına kadar küresel olarak ambalajlarından yaklaşık 45 kilo işlenmemiş plastiği ortadan kaldırması bekleniyor.

Kraft Heinz’in iddialı yeni bir küresel ambalaj sürdürülebilirlik hedefi var. 2030 yılına kadar şirket, ambalajlarında kullanılmamış plastik kullanımını, 2021’deki temel değere göre %20 azaltmayı hedefliyor; bu, yaklaşık 45 kilo yeni plastiğe eşdeğer.

Şirket, daha önce kullanılmamış tüm petrokimya-hammadde türevli plastiği hedefliyor. Bu, 2025 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki polietilen tereftalat (PET) sert ambalajlarının %15’ini tüketici sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) içerikle değiştirme niyetine dayanmaktadır.

Daha önce Kraft Heinz, 2025 yılına kadar ambalajlarının %100’ünü geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya kompostlanabilir hale getirme hedefini açıklamıştı. Ayrıca, 2030’a kadar emisyonları yarıya indirerek 2050’ye kadar net sıfır sera gazı emisyonu hedefliyor.

Ambalaj Çevresel Sosyal Yönetişim (ESG) ve Teknolojiden Sorumlu Direktör Yardımcısı Linda Roman, “İşlenmemiş plastik taahhüdümüzü yerine getirmeyi hedeflediğimiz için, tüm küresel portföyümüzde en büyük etkiyi yaratabileceğimiz yeni ambalaj çözümleri arıyoruz” dedi.

“Hangi paketlere odaklanacağımıza karar verirken, önce gereksiz plastiği çıkarma fırsatı olup olmadığına bakarız. Ardından plastiğin ağırlığını azaltabileceğimiz, geri dönüştürülmüş içerik ekleyebileceğimiz veya plastiği diğer malzeme türleriyle değiştirebileceğimiz fırsatları ararız. Bunu yaparken ürün kalitesinden ödün vermeyiz ve tüketici beklentilerini karşılarız” diye ekliyor.

Kraft Heinz, ambalajındaki geri dönüştürülmüş içeriğin yüzdesini artırmak için ABD, Kanada ve Birleşik Krallık Plastik Anlaşmaları ile mevcut çalışmalarından yararlanıyor.

Benzer Yazılar