Yeni Zelanda Tek Kullanımlık Poşetleri Yasakladı

Yazar: plastoday

Yeni Zelanda, marketlerde tek kullanımlık ürün poşetlerini yasaklayan dünyadaki ilk ülke oldu.

Yeni Zelanda hükümetine göre yasak, her yıl 150 milyon plastik ürün poşetini dolaşımdan kaldıracak.

Yeni Zelandalı müşterilerin süpermarketlere kendi alışveriş çantalarını getirmeleri zaten bekleniyordu. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere, meyve ve sebzeler için kendi yeniden kullanılabilir çantalarını da yanlarında taşımaları isteniyor. Son hamle, tek kullanımlık plastiklere karşı daha geniş bir hükümet kampanyasının parçası.

Temmuz 2019’da Yeni Zelanda, mağazaların 70 mikron kalınlığa kadar plastikten yapılmış kulplu tek kullanımlık alışveriş poşetleri sağlamasına artık izin vermiyor. Bu son önlem, geri dönüştürülebilir, biyolojik olarak parçalanabilen veya bitki bazlı plastiği yasaklayarak plastik atık azaltma çabalarını bir adım öteye taşıyor. Bunun yerine, müşterilerin ürünleri için kendi ağ, kağıt veya kanvas çantalarını getirmeleri teşvik edilir.

Ürün poşeti yasağı, 1 Temmuz’da Yeni Zelanda’da yürürlüğe giren tek yeni plastik kısıtlaması değil. Ülke ayrıca tek kullanımlık tabak, kase ve çatal bıçak takımının üretimini, satışını ve dağıtımını da yasakladı ve mağazalar sadece engelli veya sağlık ihtiyacı olan kişilere tek kullanımlık plastik pipetler sunmasına izin verildi.

“Plastik hayatımızın her zaman var olan bir parçası.” Yeni Zelanda Çevre Bakanlığı Yönetim Kurulu Başkanı James Palmer, “Ancak genellikle doğru şekilde bertaraf edilmiyor ve mikroplastik kirliliğe dönüşerek çevreye karışıyor” dedi. “Bu, tatlı su ve deniz ortamlarımızda büyüyen bir sorundur.”

Palmer, yeni yasağın her yıl 150 milyon plastik ürün poşetini veya saatte 17.000 plastik poşeti dolaşımdan kaldırmasını beklediğini söyledi.

Yeni Zelanda Çevre Bakanlığı Atık Akışı Politikası Direktörü Shaun Lewis şunları söyledi: “Hükümetin aşamalı olarak kullanımdan kaldırdığı plastik ürünler genellikle atık veya çöp haline gelmeden önce yalnızca bir kez kullanılıyor. Geri dönüşümü zorlaştırıyorlar, geri dönüşüm sistemimizin etkinliğini etkiliyorlar ve deniz yaşamımızı tehlikeye atıyorlar.”

Dünya çapındaki diğer ülkeler, tek kullanımlık plastik poşetlerden yavaş yavaş uzaklaşıyorlar – ya kullanımlarına ücret koyuyorlar ya da onları mağazalarda yasaklıyorlar. Yeni Zelanda, plastik ürün poşetlerine yönelik ülke çapındaki yasağı genişleten ilk ülke oldu.

Birleşmiş Milletler Çevre Meclisi aracılığıyla 175 ülkeden temsilciler, plastik kirliliğini sona erdirmek için uluslararası bir plan oluşturmak üzere 2024’ün sonuna kadar çalışıyor. Temmuz 2021 itibarıyla 77 ülke, plastik poşetlere bir tür tam veya kısmi yasak getirdi. Pazar ve tüketici verileri sağlayıcısı statista.com’a göre, çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 32 ülke daha plastik poşet kullanımını sınırlamak için bir ücret veya vergi almayı tercih etti.

Şubat 2021 itibarıyla 8 ABD eyaleti — California, Connecticut, Delaware, Hawaii, Maine, New York, Oregon ve Vermont — mağazaların tek kullanımlık plastik alışveriş poşetleri sağlamasını yasaklayan yasalar çıkardı.

Kaliforniya, 2016 yılında mağazalarda tek kullanımlık plastik poşetleri yasakladıktan sonra, ülkedeki plastik ürün poşetlerini yasaklayan ilk eyalet olacak. Yasak, 1 Ocak 2025’te yürürlüğe girecek.

Benzer Yazılar