Lego, Geri Dönüştürülmüş PET’ten Tuğla Yapma Planlarından Vazgeçti

Yazar: plastoday

Danimarkalı oyuncak üreticisi, üretim ekipmanında yapılması gereken değişikliklerin, ürünün kullanım ömrü boyunca daha yüksek genel karbon ayak izine yol açacağını söyledi.

Financial Times’ın Pazar günü bildirdiğine göre, Lego, plastik geri dönüşüm endüstrisine yönelik bir halkla ilişkiler darbesi olarak, tuğlalarında geri dönüştürülmüş polietilen terefitalata (rPET) geçme planlarından vazgeçti.

Dünyanın en büyük oyuncak üreticisi, 2021 yılında, tuğlalarının yaklaşık %80’inde kullandığı akrilonitril bütadien stiren (ABS) için daha sürdürülebilir ikamelere yatırım yapma taahhüdünü temel alarak rPET ile yapılmış bir prototip tuğlayı test ettiğini duyurdu.

Lego şimdi geri adım atıyor çünkü rPET kullanmak üretim ekipmanında önemli değişiklikler gerektirecekti ve dolayısıyla ürünün kullanım ömrü boyunca daha yüksek karbon emisyonlarına yol açacaktı.

Lego’nun sürdürülebilirlik başkanı Tim Brooks, Financial Times’a şunları söyledi: rPET’in üretimini ölçeklendirmek için, üretim ortamındaki bozulma düzeyi o kadar yüksekti ki fabrikalarımızdaki her şeyi değiştirmemiz gerekiyordu. Tüm bunlardan sonra karbon ayak izimiz daha yüksek olurdu. Bu durum, hayal kırıklığı yarattı.”

rPET ile ilgili en önemli endişelerden biri, ABS’den daha yumuşak olması ve bu nedenle benzer dayanıklılık ve güvenlik sağlamak için ekstra bileşenlere ihtiyaç duymasıydı. Financial Times’ın raporuna göre, rPET’in kalitesinin iyileştirilmesinin ‘onu işlemek ve kurutmak için büyük miktarda enerji’ gerektirdiği bildirildi.

Lego artık kademeli olarak daha fazla biyo bazlı ve geri dönüştürülmüş malzeme ekleyerek ABS’yi daha sürdürülebilir hale getirmeyi planlıyor. Şirket ayrıca önümüzdeki iki ila üç yıl için planlarında bir iade planıyla tüketicileri Lego’larını yeniden kullanmaya teşvik etmek istiyor.

Duyuru, geçtiğimiz aylarda rPET reçine fiyatlarında yaşanan sürekli artışların, karbon emisyonlarıyla ilgili bildirilen endişelerin yanı sıra Lego’nun planlanan değişikliğinin ekonomisini daha da etkileyeceği bir dönemde geldi.

Benzer Yazılar