Mondelez International, Saf Plastik Kullanımını Azaltacak

Yazar: plastoday
Mondelez

Merkezi Chicago’da bulunan Mondelez International, sert plastik ambalajında ​​kullanılan işlenmemiş plastik miktarını 2025 yılına kadar yüzde 25 azaltmayı hedeflediğini açıkladı. Bu genel plastik ambalajında ​​işlenmemiş plastik kullanımında yüzde 5’lik bir azalmaya eşit.

Şirket, plastik malzemenin ortadan kaldırılması, geri dönüştürülmüş içeriğin artan kullanımı ve yeniden kullanım modellerinin benimsenmesi dahil olmak üzere bir dizi önlemle bu azalmayı sağlayacağını söylüyor.

Mondelez International’ın Başkanı Dirk Van de Put, “Plastikler için daha sürdürülebilir bir gelecek için desteğimiz çok açık.” diyor. “Tüketim malları alanındaki plastik ambalajların en verimli kullanıcılarından biriyiz. Plastik ambalaj kullanımını azaltmak, plastikleri diğer malzemeler yerine kullanmak ve geri dönüştürülebilirlik için tasarım yapmak için önemli adımlar attık.”

“Paketlemede kaydettiğimiz güçlü ilerleme ve atıştırmalık için sürdürülebilir bir geleceğe liderlik etmeye odaklandık.  Bu nedenle, ambalajı kaldırmak veya daha kolay geri dönüştürülebilir malzemelere geçmek için işlenmemiş plastik kullanımında azalma ve inovasyon yatırımları yapmayı taahhüt ediyoruz.”

Plastik ambalajında ​​%5 geri dönüştürülmüş içerik kullanmak ve 2025 yılına kadar tüm ambalajları geri dönüştürülebilir şekilde tasarlamak hedefleniyor.

Oreo, Cadbury, Tang, Trident ve Tolberone markalarını içeren şirket, teknolojiye, kaynaklara ve geri dönüşüm altyapısına yılda 30 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. Ve bu yatırımın zaman içinde hızlanacağını öngörülüyor. Mondelez International’ın, 2019 ve 2025 yılları arasında plastik sürdürülebilirliği için yaklaşık 300 milyon dolar harcama planladığı biliniyor.

Mondelez International’ın atıştırmalık portföyü tipik olarak hafif, esnek film plastik ambalajlar kullanıyor. Plastik ambalaj ayak izini ağırlıkça azaltılmış oluyor. Ve iyileştirilmiş nakliye emisyonları ve uzun raf ömrü gibi çevresel faydalar da sağlanıyor.

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ( EPR )

Ambalajın giderek daha fazla geri dönüştürülebilirlik için tasarlanabildiği belirtiliyor. Ancak özellikle esnek filmler için genişletilmiş üretici sorumluluğu (EPR) programları kapsamında önerilen iyileştirmelere ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle Mondelez, “ABD’de diğer plastiklerin yanı sıra esnek filmlere de hitap eden makul, federal bir EPR planını destekliyor.

Şirketin Başkan Yardımcısı Christine Montenegro McGrath, “Malzemelerin geri dönüştürülebilirliğinin artırılması harika bir başlangıç, ancak çeşitli malzemelerin gerçek geri dönüşüm oranlarının artmasına ihtiyacımız var” diyor. “PET (polietilen tereftalat) gibi sert plastiklerle karşılaştırıldığında, atıştırmalıklarımızda kullandığımız akış kaplamaları gibi esnek plastik filmlerin ekonomik olarak toplanması, sınıflandırılması ve yeniden işlenmesi hala zordur çünkü bunun için altyapı henüz mevcut değildir. Plastik kirliliğiyle mücadele için eyleme geçmek için sektörlerdeki paydaşlarla ortak olmak da dahil olmak üzere bunu iyileştirmek için üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız.

Benzer Yazılar

Yorum Yap