Peugeot, 3D Teknolojisi İle Otomobil İç Tasarımına Öncülük Ediyor

Yazar: plastoday

Polimer 3D baskı çözümlerinde lider olan Stratasys Ltd., küresel otomotiv üreticisi Peugeot’nun Stratasys’in yenilikçi 3DFashion teknolojisini yeni Inception konseptinin iç kısmına entegre ederek geleneksel süsleme yöntemleriyle mümkün olmayan bir çözünürlük düzeyine ulaştığını duyurdu.

Stellantis’e ait Peugeot markası için yeni bir çağın habercisi olan ve geleceğin elektrikli araçlarına yönelik vizyonunu somutlaştıran Inception konsepti, şirketin marka tasarım direktörü Matthias Hossann liderliğindeki ilk tasarım manifestosu ve marka için büyük bir değişimi temsil ediyor. Otomobil, şirket tarafından ‘devrim niteliğinde’ olarak tanımlanan bir iç tasarıma sahip ve yalnızca Stratasys J850 TechStyle 3D yazıcılar kullanılarak üretilmiş gelişmiş malzemeler içeriyor.

Inception konseptinin araç içi, Peugeot’nun elektrikli araçlar için yeni tasarım mimarisiyle uyumlu. Otomobilin sürücü deneyimini yeniden keşfetme genel hedefini desteklemek için tasarlanmış minimalist bir kokpite sahiptir. Bu deneyimin ayrılmaz bir parçası, %100 geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış bir kadife ile kaplı sürükleyici koltuklardır. Bu kadife zemine uzanır ve Stratasys’in 3D baskı teknolojisi ile oluşturulan 3D desenlere sahiptir.

Peugeot markasının gelecek vizyonundan sorumlu departman olan Peugeot Gelişmiş Tasarım Ekibi CMF Tasarımcısı Maud Rondot, “Peugeot’ta her zaman işlevi estetikle birleştirmeyi seviyoruz” dedi. “Inception konseptinin oturma alanıyla amacımız, kullanılan kadife malzemeyi modernize etmek ve görsel olarak etkili bir yer paspası olarak da hizmet edecek şekilde genişleterek tasarımı bölmelerden uzaklaştırmaktı” diye açıkladı.

Doğrudan tekstile 3D baskı teknolojisinden yararlanın

Rondot’a göre, zemin alanının tipik olarak koruyucu bir kaplama ile işlenmesi gereken Inception konsepti, işlevsellik, doku ve estetiğin benzersiz bir birleşimini sağlamak için bunun yerine doğrudan tekstile 3D baskıdan yararlanıyor. Bunun diğer teknolojilerle elde edilemeyeceğine inanıyor.

“Mevcut bezeme yöntemleri ile nispeten düz tasarımlara ulaşabilsek de kalınlık ve yükseklik oluşturmak mümkün değil. Bu nedenle Stratasys’e döndük ve şirketin özel 3DFashion teknolojisi sayesinde doğrudan esnek malzemeye 3D baskı yapabildik” dedi. “Genellikle, hayal ettiğimiz şey ile elde edebileceğimiz şey arasında bir delta vardır, bu nedenle fikrimizin tam olarak öngörüldüğü gibi ve dikkate değer bir uygulama kalitesiyle ulaştığını görmek oldukça büyülüydü.”

Inception konseptinin temel bir teması, Peugeot Gelişmiş Tasarım ekibinin otomobilin özel görünümüne uyan ve markanın gelecekteki elektrikli araçlara yönelik vizyonunu somutlaştıracak malzemeleri kullanmasını gerektiren malzeme ve ışık arasındaki ilişkiyi yakalamayı amaçlıyor.

Peugeot, yeni mimariye, yeni alana ve bölümsüzleştirmeye yönelik bu hareketi desteklemek için tek malzeme efektleriyle çalıştı. Bu, ekibin yarı şeffaf “mikro mimariler” oluşturmak için J850 TechStyle 3D yazıcıyı kullanmadan önce hem görsel hem de sembolik olarak ışıkla oynamak ve daha fütüristik bir şey iletmek için tasarlanan kadife için metalik bir renk seçtiğini gördü.

Benzer Yazılar