Avient, DSM’nin Koruyucu Malzemeler İşini Satın Alıyor

Yazar: plastoday
Avient DSM

Avrupa kimya endüstrisinin en eski isimlerinden biri olan Hollanda merkezli çok uluslu Royal DSM, beslenme ve biyoteknolojiye odaklanmak için malzeme işini satmak da dahil olmak üzere, stratejik seçeneklerini gözden geçirmek için 2021’de daha önce açıkladığı planlarında başarılı oldu. Şirket bugün, Koruyucu Malzemeler işini Avient Corporation‘a 1,44 milyar € işletme değeri karşılığında satmak için bir anlaşmaya vardığını duyurdu.

İşlem, DSM’nin tüm Koruyucu Malzeme faaliyetlerini içeriyor; bunların en önemlisi, ultra yüksek moleküler ağırlıklı bir polietilen ve dünyadaki en güçlü yapay elyaf olan Dyneema’dır. Özel elyaf çelikten 15 kat daha güçlüdür. Balistik kişisel koruma, denizcilik ve sürdürülebilir altyapı, yenilenebilir enerji, endüstriyel koruma ve açık hava sporları gibi zorlu uygulamalarda kullanılır. Royal DSM’nin Eş-CEO’ları Geraldine Matchett ve Dimitri de Vreeze, 1960’lardaki keşfinin büyük bir iş ve ultra güçlü biyo-bazlı ve dairesel malzemelerin geliştirilmesine öncülük eden bir marka ile sonuçlandığını belirtti.

Koruyucu Malzemeler işi, DSM’nin toplam yıllık net satışlarının 335 milyon Euro’sunu ve DSM’nin 2021 için toplam FAVÖK’ünün 105 milyon Euro’sunu temsil ediyordu. DSM, işlem maliyetleri ve sermaye kazançları vergisinden sonra, kapanışın ardından net olarak 1,33 milyar Euro almayı bekliyor.

İşlem, Avient’in işletmenin olağanüstü potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olduğu için DSM Koruyucu Malzeme çalışanlarının yanı sıra müşterilere de fayda sağlayacak önemli büyüme sinerjilerine sahip bir iş yaratacaktır. İş, dünya çapında altı üretim tesisi, dört Ar-Ge merkezi ve yaklaşık 1.000 çalışandan oluşuyor.

Alışılagelmiş koşullara ve onaylara tabi olan işlemin 2022’nin ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Tarafların yorumları

“İşlem, odaklanmış bir Sağlık, Beslenme ve Biyobilim şirketi olma yolundaki hızlandırılmış yolculuğumuza paralel olarak tüm taraflar için stratejik olarak çekici.” Matchett ve de Vreeze, “Avient’in orada çalışan iş arkadaşları ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin yararına bu işin iyi olacağını biliyoruz” dedi.

Dyneema işinin satın alınmasının ardından, Avient’in kompozit platformu, şirketin Özel Mühendislik Malzemeleri segmenti satışlarının %50’sinden fazlasını temsil edecek.

Avient Corporation Başkanı ve CEO’su Robert M. Patterson, önerilen bu satın almayla bağlantılı olarak Avient’in, Avient Distribution işi için satış seçeneklerini araştırmayı planladığını da duyurdu. “Bu, Avient’in 2,9 kat düzeltilmiş FAVÖK’te mütevazı bir şekilde kaldıraçlı kalmasını sağlarken, aynı zamanda düzeltilmiş FAVÖK marjlarını %12’den %18’e çıkararak, formüle eden emsallerimiz arasında en yüksek oran olacak.”

Devralma hem Avient hem de DSM’deki Yönetim Kurulları tarafından onaylandı ve alışılagelmiş kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak bu yıl içinde kapanması bekleniyor.

Benzer Yazılar