Coca-Cola, % 100 rPET Geçişi için Vites Yükseltiyor

Yazar: plastoday 202 views0

Coca Cola rPET

Coca-Cola Büyük Britanya (GB), Eylül ayından itibaren 500 ml ve daha küçük tüm şişelerinde  %100 geri dönüştürülmüş plastiğe geçiş yapacak.

Coca-Cola Europacific Partners ile ortaklaşa yapılan bu hareket, Coca-Cola’nın ülkedeki tüm marka portföyünü kapsıyor. Coca-Cola Original Taste, Coca-Cola Zero Sugar, Diet Coke, Fanta, Sprite, Dr Pepper ve Lilt bu listeye dahil markalar.

Bu, 500 ml veya daha küçük tüm plastik şişelerin yüzde 100 rPET ile üretileceği anlamına geliyor.

Bu dönüm noktası aynı zamanda Coca-Cola GB’nin daha küçük şişelerindeki rPET miktarını %50’den %100’e çıkarmasına neden olacak.

Coca-Cola GB, geri dönüştürülmüş plastik kullanımının her yıl 29.000 ton ham plastik tasarrufu sağladığını söyledi.

Eylül ayı sunumu, raflarda görünen %100 geri dönüştürülmüş 500 ml’lik şişelerle başlayacak.

Şirket, geliştirmenin, tüm şişelerinde %100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir plastiklere ve PET ambalajları için döngüsel bir ekonomi yaratılmasına yönelik yolculuğunda bir başka adım olduğunu söyledi.

Mevduat İade Planı

Coca-Cola GB, şişelerinin yeterince geri dönüştürülmediğini kabul ediyor. İyi tasarlanmış bir mevduat iade planı (DRS) oluşturmak için İskoç ve Birleşik Krallık Hükümetleri ve endüstri ortaklarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Alkolsüz içecek firması, etkili bir DRS’nin daha fazla insanı geri dönüştürmeye teşvik edeceğini belirtti. Böylece şişelerin temiz ve verimli bir şekilde yeniden toplanarak yeni şişelere dönüştürülebilmesini sağlayacağını iddia etti.

Bir DRS’nin İskoçya’da önümüzdeki yıl Temmuz ayına kadar uygulanması planlanıyor. İngiltere ve Galler muhtemelen daha sonraki bir tarihte takip edecek.

GB Genel Müdürü Jon Woods şunları söyledi: “Bu duyuru, geri dönüştürülmemiş tüm plastikleri 2025’e kadar sattığımız tüm şişelerimizden çıkarma hedefimize doğru önemli bir adımdır.”

“Ancak, GB’de yerel olarak bulunan gıda sınıfı geri dönüştürülmüş plastiklerin mevcudiyetini artırmak için bir endüstri olarak yapabileceğimiz daha çok şey var. Bu nedenle, daha fazla şişe topladığımızdan emin olmalıyız. Ve yeni şişelere dönüştürülebilen daha yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş plastikler üretebildiğimizden emin olmak için iyi tasarlanmış bir DRS’nin piyasaya sürülmesini destekliyoruz.”

Birleşik Krallık çevre bakanı Rebecca Pow şunları ekledi: “Coca-Cola GB’nin şişelerinin %100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmasını sağlamak için bu önemli adımı attığını görmekten çok memnunum.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>