rPet Petek, Formula Electric Belçika Yarış Arabasında

Yazar: plastoday
titan econcore rpet

EconCore ‘un petek çekirdekleri, uzun süredir yüksek maliyetli, kaynak dostu, hafif sandviç yapıların geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bal peteği çekirdeklerinin düşük maliyetli sürekli üretimini mümkün kılan Belçika merkezli şirketin tescilli teknolojisi, 2020’de başarıyla geri dönüştürülmüş PET kullanımını içerecek şekilde genişletildi.

Çekirdekler, ağırlıklı olarak gıda dışı tüketici sonrası ve endüstriyel PET atık akışlarından elde edilen %100 geri dönüştürülmüş PET’ten oluşur.

Mekanik performansı, düşük ağırlığı ve yüksek sıcaklık kararlılığı göz önüne alındığında, rPET, bina ve inşaattan paketleme ve otomotiv endüstrisine kadar çeşitli uygulamalar için tercih edilen malzemedir.

Bu rPET petek çekirdekleri şimdi Formula Electric Belçika ekibi tarafından Titan yarış arabalarında seçilmiş ve uygulanmıştır. Ekip, 24 Mayıs’ta kamuoyuna tanıtılan yarış arabasının ön kanatlarına çekirdek uyguladı.

Formula Electric Belçika, Formula Student yarışmasında yarışmak için elektrikli araçlar tasarlayan ve üreten mühendislik öğrencilerinden oluşan bir ekiptir. Şimdi on ikinci yılında, girişim Belçika’daki Katholieke Universiteit Leuven, UGent, UHasselt, UClouvain ve Thomas More Üniversitesi’nden öğrencileri içeriyor.

Proje üzerinde çalışan mühendislik öğrencileri ekibi, Titan’ın ön kanat tasarımı için termoplastik bir malzeme kullanılması gerektiğini, bunun termoform olacağını söyledi. Ön kanat derisini doğal keten lifinden üretmeyi seçtiler. Geçen yılki ekip, kanat profilinin kaplamaları için, uçak kanatlarında bulunanlara benzer alüminyum takviyelerle güçlendirilmiş karbon fiber takviyeli kompozitler kullandı. Bu yıl, alüminyum sertleştiricilerin yerini rPET petek malzemesinin aldığı, hem daha hafif hem de daha sert bir sandviç panel oluşturan farklı bir çözüm geliştirildi.

Bir önceki kanat tasarımına kıyasla yeni yapı, kanat ağırlığında %26’lık bir azalma sağlarken, yüksek rijitlik sağlarken kendi ağırlığının neredeyse 1000 katına eşdeğer kuvvetlere dayanabiliyor.

Çekirdekler hem aerodinamik paketinde hem de 220 kg’lık yarış arabasının tüm alt tablası için kullanıldı.

Titan yarış arabası, kanadın 46 kg kuvvete dayanabildiğini gösteren üç noktalı bir bükme testi de dahil olmak üzere, geliştirmenin çeşitli aşamalarında birçok testten geçti.

EconCore teknik müdürü Wouter Winant, “RPET petek çekirdekli Formula Electric Belçika, yalnızca 50 gram ağırlığında, oldukça sert, hafif bir ön kanat bileşeni üretebildi” dedi. “Aynı zamanda bu, optimum performansa ulaşmanın sürdürülebilir malzemelerle mümkün olduğunu gösteriyor.”

Titan yarış arabası, 24 Mayıs 2022’deki lansman etkinliğinde Formula Electric Belçika ortakları ve Formula Student yarışmalarına katılan diğer Belçika Üniversitesi ekipleri dahil 300’den fazla katılımcıya tanıtıldı. Yarış arabasının sonraki adımları, Temmuz ayında Hollanda’da yapılacak ilk rekabetçi yarıştan önce test ve kurulum oturumlarından geçmek ve ardından Ağustos ayında Macaristan ve Hırvatistan’da yapılacak diğer yarışlar olacak.

EconCore ‘un rPET petek çekirdekleri, mekanik özelliklerin ve performansın sürdürülebilir bir şekilde nasıl elde edilebileceğinin somut bir göstergesi olarak piyasada iyi karşılandı. Şirket, 31 Mayıs’ta Yeşil İnovasyon Ödülü kategorisinde Avrupa Yeşil Ödülü’nü kazandı ve RPET petek çekirdek teknolojisi de yakın zamanda, güvenilirliğin önemini vurgulayan güvenilir bir kalite sertifikası olan son derece prestijli Solar Impulse Etiketi ile akredite edildi.

Benzer Yazılar