Pandemi, Enjeksiyon Kalıplamada Otomasyon Planlarını Hızlandırıyor : SAM

Yazar: plastoday
Sumitomo Demag SAM-C

Pandemi, üretkenliğe odaklanmayı artırdı ve enjeksiyon kalıplama karar vericilerini otomasyon ve dijital teknolojilerin daha akıllı çalışmayı nasıl kolaylaştırabileceğini yeniden düşünmeye zorladı.

Otomasyon, tam bir pivottan ziyade zaten oldukça yaygındı; özellikle tıp, sağlık, havacılık, otomotiv, elektronik ve ambalaj sektörleri için parça üreten kalıpçılar arasında.

En çok talep gören ölçeklenebilir birimlerdir. Bu nedenle Demag grup, geçen yıl Fakuma’da SAM (Sumitomo. Otomasyon. Makine) robot serisini piyasaya sürdü. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte, 2022 K Show, uluslararası izleyicilere yapılan ilk tanıtım olacak.

Bugüne kadar piyasaya sürülen iki ‘tut ve yerleştir’ SAM-C robotu, özellikle 50 ila 500 ton arasında kapama kuvvetine sahip enjeksiyon kalıplama makineleri ve 10 saniye ve daha yüksek çevrim sürelerine sahip standart uygulamalar için tasarlanmıştır.

Otomasyon, müşterilerin akut personel eksikliğini gidermelerine yardımcı olabilir. Pandemiden önce emek bir zorluk olsa da, belirli işleri doldurmak her zamankinden daha zor hale geliyor. Baby boomers tarafından boşalan işler (bazı bölgelerde işgücünün %25’inden fazlasını oluşturuyor), Y kuşağı ve Z kuşağının ilgisini çekmiyor, bu da artan malzeme fiyatları ve tedarik zinciri sorunlarının üzerindeki bir başka baskı.

Robotik, müşteri uygulamalarının daha hızlı ve daha uygun maliyetli çalışmasına yardımcı olabilir. 0,5 saniye veya daha kısa olan çıkış süreleri ile, parçaları yerçekimi altına bırakmaktansa parçaları çıkarmak için bir robot kullanmak bazen daha hızlı ve daha verimli olabilir.

Özellikle, uzaktan makine izleme, pandeminin ayırt edici özelliğiydi. Kalıplama makinelerinden canlı veri alma ve bunu operasyonel kararları bilgilendirmek ve süreç iyileştirmeleri yapmak için kullanma yeteneği, uzaktan erişim araçları hakkında daha fazla güven ve zihniyet değişikliğine neden oldu.

Makinelerdeki kritik bileşenlerin izlenmesine ilgi de hızlanıyor. Şirket kısa süre önce bir dizi kalıcı koşullu izleme sistemini tanıttı. Bunlar, enjeksiyon kalıplama makinelerinde aşınma ve yıpranmayı belirlemek için kullanılabilir, böylece daha erken tespit sağlar ve bakım maliyetlerinin daha yüksek bir doğruluk derecesi ile önceden planlanmasına olanak tanır.

Şu anda şirket, tamamen elektrikli enjeksiyon kalıplama makinelerinde vida, plastikleştirici silindir ve bilyalı vidalardaki aşınma ve aşınmanın gerçek zamanlı tespiti üzerinde yoğunlaşıyor. Nihai hedef, aşınmaya meyilli tüm kritik bileşenlerin tam olarak izlenmesidir.

İşletmeler kurtarma sürecine başlarken, Sumitomo (SHI) Demag, otomasyon yatırımları ve dijitalleşme konusunda yeni bir atılım bekliyor. Kalıpçılar otomasyonu kullanarak ayak izlerini en aza indirebilir, ancak makine varlıklarını artırabilir. Üretim kapasitesini, tekrarlanabilir hassasiyeti, parça kalitesini ve verimliliğini artırmalarını ve sonuç olarak kusurları ve israfı azaltmalarını sağlar.

Şirket, K-2022 gibi erken bir tarihte ek robot kinematiği ve uyarlanmış seçenekler sunmayı ve bu kısa zaman dilimi içinde SAM platformunu daha da genişletmeyi bekliyor.

Benzer Yazılar