Alpla, Döngüsel Ekonomi Taahhüdünü Güçlendiriyor

Yazar: plastoday

Alpla, Polonya Radomsko’daki geri dönüşüm tesisindeki üçüncü bir ekstrüzyon hattına yaklaşık sekiz milyon Euro yatırım yapıyor.

Genişletme, sahada yaklaşık 24.000 ton kapasite ekleyerek bunu yılda 54.000 ton gıda sınıfı rPET peletine çıkaracak. Sonuç olarak PET Geri Dönüşüm Ekibi (PRT) Radomsko, Avrupa’da türünün en büyük geri dönüşüm tesislerinden biri haline gelecek.

“Bir sistem tedarikçisi olarak, geri dönüşüm için optimize edilmiş ürünler geliştiriyor, üretimde yüksek oranlarda geri dönüşüm işliyoruz ve verimli geri dönüşüme özen gösteriyoruz. Geri dönüşüme küresel olarak odaklanmamız ve Orta ve Doğu Avrupa’daki taahhüdümüzle bölgesel şişeden şişeye döngüsüne önemli bir katkı sağlıyoruz” diye belirtiyor Alpla Geri Dönüşüm Bölümü genel müdürü Dietmar Marin.

PRT on yıl önce açıldı ve bu son genişleme, 2025’ten sonra bile, AB’deki tüm PET içecek şişelerinin en az %25 oranında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzeme içermesini zorunlu kılan AB yönetmeliği yürürlüğe girdiğinde bile, Alpla için gıda sınıfı PET geri dönüşüm malzemesinin güvenli bir şekilde tedarik edilmesini sağlayacak. Polonya’daki tesisin genişlemesiyle Alpla, faaliyet gösterdiği bölgesel pazarlarda bu AB gerekliliklerini karşılamanın temelini oluşturuyor.

“PET paketleme için kapalı döngüler oluşturmak ve sürdürülebilirlik yollarında onlara eşlik etmek için müşterilerle aktif olarak çalışıyoruz.” Alpla Polonya ülke müdürü Mariusz Musiał, “Bu amaçla, yarının ihtiyaçlarını bugünden karşılamaya özen gösteriyoruz ve şimdiden bazı mükemmel örneklere sahibiz” dedi.

PRT Radomsko Ticari Direktörü Beata Szynkiewicz-Razik, “Bu yatırımla, özellikle Polonya pazarını hedefliyoruz ve müşterilerimize yeterli rPET’in sunulmasını sağlıyoruz” dedi.

Radomsko’da üçüncü ekstrüzyon hattının kurulması 12 ek iş yaratacak ve ekibi 100’den fazla çalışana genişletecek. Alpla, geri dönüşüm faaliyetlerinin ve yeni deniz feneri projelerinin küresel genişlemesine yılda yaklaşık 50 milyon Euro yatırım yapıyor. Şirket yakın zamanda Tayland’daki Envicco ve Romanya’daki PET Geri Dönüşüm Ekibi Targu Mures’in ortak girişim geri dönüşüm tesislerinde üretime başladı. Ayrıca Haziran 2023’te Güney Afrika, Ballito’da Afrika’daki ilk geri dönüşüm tesisi haberini duyurdu. Şirketin geri dönüşüm girişimleri, rPET için yaklaşık 266.000 ton ve rHDPE için 74.000 tonluk toplam yıllık üretim kapasitesine ulaşıyor.

Benzer Yazılar