Berry ve Coca Cola’nın AB Pazarındaki İşbirliği

Yazar: plastoday

Ambalaj uzmanı Berry ile işbirliği içindeki The Coca-Cola Company, PET şişelerdeki gazlı alkolsüz içecekleri için hafif, bağlı bir kapağı piyasaya sürdü. Berry’nin Coca-Cola için yeni bağlı kapağı, şişeyle birlikte bozulmadan kalacak şekilde tasarlandı. Bu da şişenin çöpe atılma olasılığını azaltıyor ve geri dönüştürülme olasılığını artırıyor. Bu işbirliği, Coca-Cola’nın 2025 yılına kadar dünya genelinde ambalajlarının %100’ünü geri dönüştürülebilir hale getirme hedefinde ilerlemeye yardımcı oluyor.

Bağlı kapaklar ilk olarak 2018’de Avrupa Komisyonu’nun tek kullanımlık içecek şişelerinde kullanılmasını önerdiğinde bir sorun haline geldi. Coca-Cola, Danone, Nestlé ve PepsiCo’nun da aralarında bulunduğu çok uluslu şirketler, gerekli yatırımın geri dönüşüm toplama oranlarını artıracak önlemlere harcanmasının daha iyi olacağını savunarak, önerilen yeni mevzuata karşı lobi yaptı.

Haziran 2019’da Avrupa Birliği, belirli plastik ürünlerin çevre üzerindeki etkisinin azaltılmasına ilişkin 2019/904 sayılı Direktifi yayınladı. Belirli tek kullanımlık ürünlerde plastik kullanımına yönelik yasaklamanın yanı sıra, 3 Temmuz 2024 tarihinden itibaren yalnızca plastik kapaklı ve tek kullanımlık 3 litrelik ve daha küçük içecek kaplarının piyasaya sürülebileceği de belirtildi.

Birdenbire çok yakın görünen bir son tarihle karşı karşıya kalan şirketler, dikkatlerini gerekli çözümlerini tasarlamaya ve geliştirmeye yöneltti. Yasaların talep ettiği her zamankinden daha yüksek oranda geri dönüştürülmüş içeriği de içeren sürdürülebilir bir çözümün nasıl oluşturulacağı gibi zorlukların üstesinden gelinmesi gerekiyordu. Yeni kapakların piyasadaki çeşitli standart şişe ağızlarına uyması, pratik, güvenli ve tüketiciler için kullanışlı olması, ancak üretim maliyetini, şişe tasarımını, şişe boynunu, dolum hattını veya kapağı kapatmayı etkilememesi gerekiyordu. Ek olarak, kapaklar hem hafif basmalı kapaklar hem de vidalı kapaklar olarak mevcut olmalıdır.

Berry bu sorunları ve daha fazlasını çözdü. Ürün güvenliği ve güvenliğine ek olarak, Berry’nin Coca-Cola için ürettiği yeni bağlı kapak, bir kez kırıldığında kapağın bağlı kalma yeteneğini etkilemeyen ve içme için yolun dışında konumlandırılan ancak kolayca değiştirilebilen kurcalamaya karşı korumalı özel bir bant içerir. Açıldığında, içeceğe kolay erişim ve hareket halindeyken rahat içme için geniş bir açı sağlar. Bugüne kadar Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık’taki Coca-Cola şişeleme hatlarında 400 milyondan fazla kapak başarıyla uygulandı.

Berry Global Döngüsel Ekonomi ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Thierry Bernet, “Ambalaj tasarımındaki yenilik, müşterilerimizin sürekli gelişen pazar taleplerini karşılayan ve aşan çekici, işlevsel çözümler sunarken iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmanın anahtarıdır” dedi.

Berry’nin Coca-Cola için kapanışı, patentli CompactFlip menteşe çözümüne dayanmaktadır. Berry’nin de üyesi olduğu Cetie (Uluslararası Şişeleme Teknik Merkezi) Tek Kullanımlık Plastikler Grubu tarafından geliştirilen yeni hafif 26 mm GME30.40 boyun ile birlikte kullanılan ilk üründür. Yeni boyun kaplaması, mevcut PCO-1881 boyuna kıyasla PET’te 1 g’ın üzerinde tasarruf sağlar. Berry kapaktan %10 daha az ağırlıkla birlikte, yeni paket artık PCO-1881 versiyonundan yaklaşık %20 daha hafiftir.

Benzer Yazılar