PLAST 2023 İtalyan Plastik Endüstrisindeki Canlanmayı Bekliyor

Yazar: plastoday

Uluslararası Plastik ve Kauçuk Endüstrisi Fuarı olan PLAST, İtalya’nın Rho-Pero kentindeki Fiera Milano fuar alanında 5–8 Eylül 2023 Salı – Cuma günleri arasında düzenlenecek bir endüstri etkinliğidir. Şu anda, etkinlik için kayıtlı 700’den fazla katılımcı var ve plastik endüstrisinde işlerini ve yeni ürünlerini sergilemek isteyenler için ayrılmış 36.000 metrekareden fazla yer var.

Makine, yardımcı ekipman, plastik ve kauçuk kalıplarının ağırlıklı olarak yer aldığı fuar, 400’ün üzerinde firmanın katılımıyla plastik sektörünü merkezine almayı hedefliyor.

İtalyan plastik endüstrisinin görünümü

Amaplast’ın-MECS İstatistiksel Araştırmalar Merkezi, İtalya ve Avrupa’daki plastik endüstrisini, 2021-22 yılları arasında 4,5 milyar eşiğe ulaşan üretim ve pazarlarda %1 puan büyüyen endüstri ile pandeminin ardından yükselişte olan bir endüstri olarak görüyor.

Büyüme, yavaşlamasına rağmen talebin her iki bileşeninde de kaydedildi. İhracat %2 artarken ithalat %5 arttı.

Bölgelere göre ihracata bakıldığında, 2022’nin ilk dokuz ayına ilişkin ISTAT verilerine göre, Asya pazarlarına (Hindistan başta olmak üzere), Amerika’ya (özellikle Güney Amerika) ve Avrupa’ya ihracat arttı. Öte yandan, Afrika’ya hem Akdeniz hem de Sahra Altı pazarlarına olan akışlar azaldı.

Genel olarak toplamın neredeyse %60’ını oluşturan Avrupa pazarında, İtalyan makine üreticilerinin ana ticaret ortağı olan Almanya gibi bazı kilit pazarlarda satış performansı iyidir.

Öte yandan, muhtemelen Brexit’in yansımaları nedeniyle, Fransız dönüştürücülere tedarik %16 ve Birleşik Krallık’a %5 azaldı.

Benzer Yazılar