Cove Dünyanın İlk Biyoçözünür Su Şişesini Geliştirdi

Yazar: plastoday

Kaliforniya merkezli malzeme inovasyon şirketi Cove, Los Angeles’taki birinci sınıf organik market Erewhon ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Erewhon, Cove’un tamamen biyolojik olarak çözünebilen su şişelerinin ilk perakendecisi oldu. Şişe ve kapaklar polihidroksialkanoattan (PHA) yapılmıştır.

Cove’un 20 onsluk su şişeleri, 1 Aralık’tan itibaren Los Angeles’taki altı Erewhon mağazasında ve cove.co’da çevrimiçi olarak 2,99 dolara satılacak. Cove, Los Angeles tesisinde üretimi ölçeklendirirken önümüzdeki aylarda yeni perakende ortaklarını duyurmayı planlıyor.

Cove’un kurucusu ve CEO’su Alex Totterman, “Cove’un perakendeye girmesi şirket için önemli bir kilometre taşıdır” diyor ve ekliyor: “Cove’u piyasaya sürmek için misyona uygun bir perakende ortağı bulmak bizim için önemliydi. Sürdürülebilir bir malzeme dünyası yaratma misyonumuzda ileriye doğru büyük bir adım. Erewhon ayrıca müşterilerine, kullanılmış Cove şişelerini geri dönüşüm kutularına koymalarına izin vererek biyolojik geri dönüşümü destekleyecek.”

Erewhon Markets başkan yardımcısı Vito Antoci, “Erewhon, doğal olarak yetiştirilen gıdaların inanılmaz faydalarını ve dünyayı korumanın önemini 50 yılı aşkın bir süredir vurguluyor. Bugün bilinçli tüketimde öncülük etmeye devam ediyor” dedi. “Cove ile tanıştığımızda, ambalajlı tüketici ürünleri şirketleri için bu yenilikçi ve potansiyel olarak dünyayı değiştiren anın bir parçası olmaktan inanılmaz heyecan duyduk. Dünyanın ilk tamamen biyolojik olarak çözünebilen su şişesi, Erewhon’da piyasaya sürmekten gurur duyduğumuz bir şey.”

Cove’un şişelerindeki ve kapaklarındaki PHA, TÜV Avusturya tarafından deniz, toprak ve tatlı su ortamlarının yanı sıra endüstriyel ve evde kompostlaştırmada biyolojik olarak parçalanabilir olarak onaylanmıştır. Cove şişeleri ve kapaklarının endüstriyel koşullarda 90 gün içinde kompost olduğu söyleniyor.

Doğada bırakılan Cove şişeleri beş yıldan daha kısa sürede suda ve toprakta parçalanacak.

Yaklaşan lansman, Cove’un dört yıllık araştırma ve geliştirme çalışmasının doruk noktası. Valor Equity, Marc Benioff, James Murdoch, Tony Robbins ve Peter Rahal gibi bir grup yatırımcı tarafından desteklenen Cove, Dieline tarafından 2019’da Yılın Plastiksiz İnovasyonu seçildi.

Genel olarak biyoplastiklere ve özel olarak PHA’ya olan ilginin arttığına işaret eden en son haberler; Data Bridge Market Research, PHA pazarının 2029’a kadar yıllık %5,4 büyümesinin beklendiğini bildirdi.

Benzer Yazılar