Fanuc İrlanda’da Özel Robotik Tesisi Açacak

Yazar: plastoday
Fanuc İrlanda robot

Fanuc ‘un İrlanda’da özel bir ekip ve tam yerel temsilden oluşan yeni bir robotik merkezi kurma planlarını duyurmasından yaklaşık bir yıl sonra, Maynooth, Co Kildare’deki yeni tesis bu yaz sonunda hizmete açılacak.

İrlanda merkezli iki satış yöneticisinden biri olan Conor O’Kelly, “Başlangıçta beş kişilik bir ekibe sahip olmayı planladığımızı duyurduk ve söz verdiğimiz gibi işte buradayız” dedi. Ekibi iki servis mühendisi ve bir teknik destek mühendisi tamamlıyor.

Bir süredir Fanuc Europe’un İrlandalı yan kuruluşu için planlar vardı ve Covid-19’un etkisi ve uluslararası seyahat üzerindeki kısıtlamalar planları hızlandırdı.

“Önceden, İrlandalı müşterilerimiz İngiltere’deki Coventry’ye seyahat etmek zorundaydı. Ancak şimdi burada, Maynooth’taki özel İrlanda tesisimizden daha büyük müşterilerimiz için, şirket içi eğitim ve daha küçük gruplar için planlanmış kurslar sunabiliyoruz,” diye devam etti Conor. “Ayrıca yeni genel merkezimizdeki showroom, tanıtım, değerlendirme ve test amaçlı robotlarla donatılacak.”

Lansman, İrlanda Hükümeti’nin daha geniş endüstriyel stratejisinin uygulanmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde zamanlanmıştır. İrlanda şu anda robot satışında Avrupa ortalamasının gerisindedir. 2019’da AB15’te ikinci en düşük robot yoğunluğuna sahiptir. Ancak İrlanda Hükümeti’nin stratejisi, İrlanda’nın 2025 yılına kadar rekabetçi, inovasyon odaklı bir üretim merkezi ve Endüstri 4.0 geliştirme ve benimseme konusunda ön planda.

“İrlanda, otomotiv imalatında geleneksel bir endüstriyel geçmişe sahip değil. Ancak çok sayıda tarım makinesi yapıyoruz. Ülkede ilaç, kimyasallar, yiyecek ve içecek, tıbbi cihazlar, bilgisayarlar, elektronik ve mühendislik gibi kilit sektörlerde KOBİ’ler önemli bir paya sahiptir” diye açıkladı Conor.

Şirketin İrlanda’da halihazırda kurulu birkaç yüz robotu var ve Maynooth’taki yeni tesis, önceki ağın dışındaki entegratörler aracılığıyla Fanuc ekipmanını satın almış olabilecek işletmelere de teknik desteğin sağlanacağı anlamına geliyor. Conor, “Artık İrlanda’daki mevcut müşterilerimize etkin destek sağlamak için çok daha iyi bir konumdayız” diyor.

İrlandalı üreticiler için hem yurtiçinde hem de uluslararası alanda rekabet güçlerini artırma fırsatı var. “Ancak, bunu en üst düzeye çıkarmak için bir sonraki adım kesinlikle otomasyonla ilgili. Rekabetçilik için şart,” dedi Conor.

“Bu ülkedeki bir yabancı sermayeli fabrika, halihazırda ürettiği bir ürünün yeni nesli için dünyanın başka bir yerindeki kardeş fabrikaya karşı çıkarsa, otomasyon yoluyla elde edilen verimlilik, işi kazanmak ve çatısı altında tutmak için çok önemli olacaktır.”

Şirket, İrlanda ve işletmelerinin kucaklamak istediği gelecek için eğitim ve öğretimin öneminin farkındadır. Daha büyük müşterilerin tesislerinde ve Maynooth’taki yeni ofislerinde yerinde eğitim sağlamanın yanı sıra, Teknik Üniversiteler de dahil olmak üzere İrlanda’nın yüksek öğrenim ağı ve üreticilerin çıraklık programları ile yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Conor, “Göstergeler, İrlanda’da imalat ekipmanına daha fazla yatırım yapılmasına çok güçlü bir şekilde işaret ediyor” diyor. “Ülkenin teknolojik olarak gelişmiş, verimli ve rekabetçi geleceğin imalat sektörü ve tedarik zinciri, Fanuc Ireland’ın merkezinde yer alacaktır.”

Benzer Yazılar