Lego Group Karbonsuz Çalışan Fabrika İnşa Edecek

Yazar: plastoday
Lego Amerika Plastik Oyuncak

LEGO Group geçtiğimiz günlerde, Chesterfield County, Virginia’da yeni bir fabrika inşa etmek için 1 milyar ABD dolarından fazla yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Tamamlandığında, 1,7 milyon metrekarelik (160.000 m2) tesis 1.760’tan fazla kişiyi istihdam edecek.

Fabrika, karbon nötr bir tesis olarak çalışacak şekilde tasarlanacak. Günlük enerji ihtiyacının yüzde 100’ü, yerinde bir güneş parkı tarafından üretilen yenilenebilir enerji ile karşılanacak. Site ayrıca enerji tüketimini ve yenilenemeyen kaynakların kullanımını en aza indirecek şekilde tasarlanacaktır.

LEGO Group CEO’su Niels B. Christiansen şunları söyledi: “Bu, LEGO Group için heyecan verici bir adım. Giderek daha fazla aile LEGO® yapımına aşık oluyor ve en büyük pazarlarımızdan biri olan ABD’de LEGO tuğlaları yapmayı dört gözle bekliyoruz. Virginia’daki konum, sürdürülebilirlik hedeflerimizi destekleyen ve ülke çapındaki ulaşım ağlarına kolay bağlantılar sağlayan bir güneş parkı inşa etmemize olanak sağlıyor. Ayrıca Virginia halkı için harika istihdam fırsatları yaratmayı da sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Üretimin 2025’in ikinci yarısında başlaması öngörülen inşaat, 2022 sonbaharında başlayacak. 2024’ün başlarında yakınlardaki mevcut bir binada geçici bir paketleme alanı açılacak ve 500’e kadar iş yaratacak.

Virginia fabrikası, LEGO Group’un dünya genelinde yedinci, Amerika kıtasında ise ikinci fabrikası olacak. Şirketin Meksika, Monterrey’deki üretim tesisi, öncelikle ABD pazarına tedarik sağlıyor ve LEGO ürünlerine yönelik artan talebi karşılamak için genişletilecek ve yükseltilecek.

Operasyon Direktörü Carsten Rasmussen şunları söyledi: “Fabrikalarımız, ürünlerimizin kat etmesi gereken mesafeyi kısaltan en büyük pazarlarımıza yakın bir yerde bulunuyor. Bu, değişen tüketici talebine hızla yanıt vermemizi sağlar ve karbon ayak izimizi yönetmeye yardımcı olur. ABD’deki yeni fabrikamız ve Meksika’daki mevcut tesisimizdeki genişletilmiş kapasitemiz, Amerika’da uzun vadeli büyümeyi en iyi şekilde destekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Hızlı bir şekilde inşaata başlayabileceğimiz ve iki yıldan kısa bir sürede geçici kapasite oluşturabileceğimiz bir yer bulduğumuz için şanslıyız.”

Virginia’daki yeni fabrika, tüm LEGO tesisleri gibi, LEGO ürünlerini kalıplamak, işlemek ve paketlemek için en son teknolojiyi kullanacak ve şirketin sıkı güvenlik ve kalite gereksinimlerini karşıladığından emin olacak.

“Tuğlalarımız nesiller boyu dayanacak şekilde üretildi, bu nedenle hassas kalıplama teknolojisiyle çalışmak üzere eğitilmiş yetenekli çalışanlara ihtiyacımız var. Yarının inşaatçılarına ilham verme ve geliştirme misyonumuzla motive olmuş harika bir ekip oluşturmaya yardımcı olmak için Virginia Talent Accelerator programıyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz, ”dedi Rasmussen.

Avrupa ve Çin

Avrupa ve Çin’deki LEGO fabrikaları da genişletiliyor ve Aralık 2021’de Grup, Asya’da daha fazla büyümeyi desteklemek için Vietnam’da bir fabrika kurma planlarını duyurmuştu.

LEGO Group, 1960’lardan beri faaliyet gösterdiği ABD’de şu anda yaklaşık 2.600 kişiyi istihdam ediyor. ABD merkez ofisi Enfield, CT’dedir ve ülke genelinde 100 LEGO markalı mağaza işletmektedir.

Benzer Yazılar