BASF ve Henkel’den Karbon Ayak İzi İşbirliği

Yazar: plastoday
BASF Henkel

Henkel ve BASF, Henkel’in Çamaşır ve Ev Bakımı ve Güzellik Bakımı işletmelerinde kullandığı fosil bazlı hammaddelerin bir kısmının, BASF tarafından geliştirilen sertifikalı biyokütle dengesi yaklaşımını kullanarak yenilenebilir kaynaklı hammaddelerle değiştirileceği bir anlaşma imzaladı.

BASF, 2014 yılında ilk kütle dengeli poliamidini piyasaya sunmasının üzerinden sekiz yıl sonra, yalnızca kütle dengesi yaklaşımıyla oluşturulan kimyasal olarak geri dönüştürülmüş ürünlerden oluşan bir portföye sahip olmakla kalmadı, aynı zamanda biyokütle bazlı hammaddeler için benzer bir teknoloji geliştirdi. Kimyasal üretimin ilk adımlarında fosil hammaddesinin yerini yenilenebilir kaynaklar alıyor. Biyo-bazlı hammadde miktarı daha sonra sertifikalı yöntem aracılığıyla belirli ürünlere atfediliyor.

Bu alanda ilk hareket edenlerden biri Alman kimya ve tüketim malları şirketi Henkel’dir. Şirket, BASF’nin biyokütle dengesi yaklaşımını tedarik zincirine entegre etmeyi taahhüt etti. Henkel, Avrupa Çamaşır ve Ev Bakımı ve Güzellik Bakım işletmelerindeki çoğu ürün için önümüzdeki dört yıl boyunca fosil karbon hammaddelerinin yenilenebilir hammaddelerle değiştirilmesi konusunda BASF ile işbirliği yapacak. . İşbirliği, yılda yaklaşık 110.000 ton içerik için gereken fosil hammaddesinin, BASF’nin sertifikalı biyokütle dengesi yaklaşımı kullanılarak yenilenebilir hammadde ile değiştirildiğini gösterecek.

Henkel’in temizlik ve deterjan markası Love Nature ile 2021’deki pilot çalışması başarı ile karşılandı. Bu yeni taahhüdün bir sonucu olarak Henkel’in Persil, Pril, Fa ve Schauma gibi temel markaları azaltılmış karbon ayak iziyle toplamda yaklaşık 200.000 ton CO2 emisyonunu azaltacak.

Henkel CEO’su Carsten Knobel, “Kaynakları verimli kullanan, karbonsuz bir gelecek için süreçlerimizi, ürünlerimizi ve hammadde kullanımımızı sürekli olarak geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi. BASF, kullandığı yenilenebilir hammaddeden nihai ürüne kadar kapalı bir gözetim zinciri oluşturmuştur.

TÜV Nord Onayı

Bağımsız bir sertifikasyon kuruluşu olan TÜV Nord, pratik uygulamayı destekliyor ve REDCert2 sertifikasyon şemasına göre BASF’nin biyokütle dengeli ürün için gerekli miktarda fosil kaynaklarını yenilenebilir hammadde ile değiştirdiğini onaylıyor.

BASF yönetim kurulu başkanı Martin Brudermüller “Son tüketicilere bu kadar büyük ölçekte daha sürdürülebilir çözümler sunma konusunda ilk hamleyi yapan böylesine yenilikçi bir marka sahibini desteklemekten de gurur duyuyoruz. Proje, her iki şirketin de sürdürülebilir bir gelecek yaratma taahhüdünün altını çiziyor” dedi.

Benzer Yazılar