Mattel, Sabic’in Sertifikalı Yenilenebilir Polimerlerini kullanıyor

Yazar: plastoday
Mattel Sabic Mega Matchbox

Sabic bugün, Mattel ‘in sertifikalı yenilenebilir polimerlerini ürün hatlarına dahil edeceğini ve bu polimerleri kütle dengesi yaklaşımında kullanan ilk oyuncak şirketi olacağını duyurdu. Mega ve Matchbox ürünleri, kimyasallar şirketinden sertifikalı yenilenebilir polipropilen kullanılarak 2022’de pazara girecek.

İlk çıkan ürün, Mega Bloks Green Town olacak. Grow & Protect Farm ve Build & Learn Eco House dahil olmak üzere yeni inşaat oyun setleri, çocuklara yeşil davranışları öğretmeye yardımcı olmak için tasarlandı. Üretimlerinde yenilenebilir polimerlerin kullanılması mesajın bir parçası.

Matchbox markasına ait tüm Action Driver oyun setleri ve Matchbox Geri Dönüşüm Kamyonları, markanın “Daha İyi Bir Geleceğe Doğru Sürüş” girişimini destekleyen Sabic malzemeleri içerir. Şirket, Mattel’in kurumsal hedefi doğrultusunda 2030 yılına kadar tüm Matchbox kalıp döküm arabaları, oyun setleri ve ambalajları %100 geri dönüştürülmüş, geri dönüştürülebilir veya biyolojik bazlı plastik malzemelerle üretmeyi taahhüt ediyor.

Mattel’i oyuncak endüstrisinde bir öncü olarak öven Sabic’ten Lada Kurelec, “yenilenebilir kaynaklardan elde edilen materyaller, saflık ve kaliteden ödün vermeden mevcut fosil bazlı uygulamalardan geçişi kolaylaştırıyor. Mattel ile böyle iyi bir işbirliği kurmaktan ve TruCircle portföyümüz aracılığıyla daha sürdürülebilir malzeme seçimleriyle değer yaratmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Mattel Küresel Sürdürülebilirlik Başkanı Pamela Gill-Alabaster, “Oyuncak sektöründe küresel bir lider olarak, sürdürülebilir malzemeleri, ürün yönetimi ve dairesel tasarım ilkelerini entegre ederek gezegenimiz için daha iyi olan yenilikçi ürünler geliştirmeye çalışıyoruz” dedi. “Stratejimizle uyumlu olarak, Sabic ile olan bu yeni ortaklık, daha düşük karbon ayak izine sahip, ancak geleneksel saf plastiklerle yapılan ürünlerle aynı kalite ve güvenliğe sahip ISCC sertifikalı yenilenebilir hammaddeden yapılan ürünleri ilk pazarlayan olmamızı sağlayacak.”

Sabic, sertifikalı yenilenebilir polimerlerinin, insan gıdası veya hayvan yemi üretimi ile doğrudan rekabet içinde olmayan ikinci nesil yenilenebilir hammaddeden elde edilen çeşitli polipropilen ve polietilen malzemeleri içerdiğini söyledi. Beşikten kapıya bir yaşam döngüsü analizinin, şirketin biyobazlı reçinelerinin her bir kilogramının, fosil bazlı bakir alternatiflere kıyasla CO2 emisyonlarını ortalama 4 kg azalttığını ve fosil tükenmesini %80’e kadar azalttığını gösterdiği bildirildi. Sabic, buna ek olarak, bitki bazlı materyallerin saflık, kalite, güvenlik veya rahatlıktan ödün vermeden mevcut fosil bazlı uygulamalardan geçişi kolaylaştırdığını söyledi.

ISCC PLUS

Sabic’in sertifikalı yenilenebilir polimerlerinin sürdürülebilirliği, Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon Sertifikasyonu (ISCC PLUS) şeması kapsamında bir kütle dengesi yaklaşımı kullanılarak doğrulanır. Kütle dengesi, plastik malzemenin üretiminde ve dönüştürülmesinde kullanılan yenilenebilir içeriğin nihai uygulamaya tahsis edilmesi için belirlenir. Ek olarak, sertifika aynı zamanda ortakların hammaddeden nihai ürüne kadar tüm tedarik zinciri boyunca izlenebilirliğini sağlar.			
      

							          
							    

Benzer Yazılar