ILLIG, Artırılmış Gerçeklik Çözümlerini Devreye Alıyor

Yazar: plastoday
ILLIG

ILLIG, müşteri hizmetleri programını yeni sanal araçlarla genişletiyor. Müşterileri uzaktan desteklemek için artırılmış gerçeklik cihazları ve yazılım çözümlerini devreye alıyor. Tamamlayıcı görselleştirme teknolojileri, ILLIG Teknoloji Merkezi’nde gerçek zamanlı olarak çeşitli testlerin yürütülmesinin yanı sıra teknik bakımın, makine sağlık kontrollerinin kullanılmasını sağlayacaktır.

Pandemi kaynaklı karantinalar ve küresel seyahat kısıtlamaları, uzaktan teknik müşteri desteğinin kabul edilmesini hızlandırdı. Yeni sanal hizmetler ILLIG’de halihazırda başarıyla kullanılmaktadır.

Fabrika kabul testleri ve müteakip makinenin müşterinin sahasında devreye alınması, genellikle ILLIG teknisyenleri ve müşteri personelinin fiziksel mevcudiyeti ile gerçekleştirilir. ILLIG, yıllardır bu zorlu ve karmaşık prosedürleri çevrimiçi olarak gerçekleştirme olanağını sunmuştur.

Şimdiye kadar doğrudan değişim, akıllı telefonlar, tabletler ve üst düzey kameralar gibi taşınabilir cihazlar aracılığıyla gerçek zamanlı olarak gerçekleştirildi. Sanal hizmetler, devreye alma sürecinde iletişimi genişletecek ve kolaylaştıracak ve ilgili görevlerin yürütülmesini hızlandıracaktır.

AG teknolojisi ile ILLIG, Microsoft HoloLens2’nin yardımıyla dijital hizmet teklifini genişletiyor. Bu karma gerçeklik gözlükleri, kullanıcının yakın çevrede etkileşimli 3D projeksiyonları görüntülemesine olanak tanıyor.

ILLIG’in gereksinimlerine uyarlanan gözlükler, müşteriye doğrudan iletilerek ILLIG Teknoloji Merkezi’ndeki testler için kullanılabilir. Müşteri, akıllı telefon, tablet veya PC aracılığıyla Microsoft TEAMS kullanarak konumundan gerçek zamanlı olarak katılabilir. Bu teknolojiye sahip diğer uygulamalar arasında fabrika kabul testi, müşteri eğitimi ve canlı ürün sunumları yer alır.

Geçici destek için erişilebilir ek seçenekler, ILLIG’de Inosoft i40 yazılım portalının kullanımını içerir. Bu web tabanlı gerçek zamanlı destek, müşterinin herhangi bir özel yazılım yüklemesine gerek kalmadan, hareketli görüntü ve ses aracılığıyla müşteri ile basit ve hızlı doğrudan iletişim kurmayı sağlar.

Benzer Yazılar