Plastik Kişisel Bakım Ambalajlarında Yenilik

Yazar: plastoday
Clariant Siegwerk Borealis Beiersdorf,

Kişisel bakım endüstrisi için ilk ve benzersiz bir işbirliği! Clariant, Siegwerk, Borealis ve Beiersdorf, plastik ambalaj atıklarının %100 geri kazanılması hedefiyle geri dönüştürülebilir tüketici ambalajları oluşturma zorluğunun üstesinden gelmek için uzmanlıklarını birleştiriyor. “Design4Circularity” adlı öncü girişim, başkalarını döngüsellik ilkelerini tasarıma katılmaya teşvik etmek adına farklı tasarım yönleri için yenilikler ve içgörüler sağlıyor.

Sektörler arası işbirliğinin amacı, azaltılmış plastik atığı, daha az yeni/bakire plastik malzeme kullanımını ve daha az iklim etkisini destekleyen yeni bir dairesel ambalaj standardı oluşturmaktır.

Clariant’ın baş teknoloji ve sürdürülebilirlik sorumlusu Richard Haldimann, “Bu işbirliği, tüm katılımcıların şirket çapında programlar ve ilgili sistemlerin bütünsel anlayışı ile döngüsel ekonomiye adanmış olmaları nedeniyle mümkün oldu. Döngüselliğe ulaşmak, ürün ambalajı ve ambalaj hammaddelerinin tasarımında, ayırma, geri dönüşüm ve ambalajın kullanım ömrünün sonunu göz önünde bulundurarak tam bir değişim gerektiriyor.”

Girişim, yüksek değerli uygulamalardan oluşan bir döngü oluşturmanın yanı sıra, tüketicilerin kozmetik ambalajları ve markalarıyla ilişkilendirdiği yüksek kaliteli görsellere ve ayırt edici şekillere de izin vermelidir.

Program, %100 tüketici sonrası geri dönüşüm içeriğine sahip renksiz bir poliolefin şişe, baskılı, mürekkepten arındırılabilir bir kılıf kullanarak tüm vücudu daralan kollu etiketlerin kullanılmasına dayanmaktadır. Tüm malzemeler, geri kazanılma ve aynı yüksek değerli uygulama için kullanılma potansiyeli ile teknik olarak tamamen geri dönüştürülebilir.

Beiersdorf ambalaj uzmanı Stefan Rüster, “Tamamen döngüsel kaynaklar vizyonu da dahil olmak üzere iddialı bir Sürdürülebilirlik Gündemi izliyoruz” diye açıklıyor. “Design4Circularity paketleme çözümü, gelecekteki kozmetik uygulamaları için çığır açıyor. Katılan tüm işbirliği ortaklarının sıkı çalışması ve yenilikçi gücü sayesinde, bir kozmetik ambalajın yüksek tasarım gereksinimlerini tam döngüsellikle birleştirmeyi başardık. Bu başarıdan gurur duyuyoruz ve bunun sektördeki meslektaşlarımızı takip etmeye motive etmesini umuyoruz.”

Borealis Tüketici ürünleri küresel ticari direktörü Peter Voortmans şunları ekliyor: “Döngüsel bir ekonomiye dönüşmek bir ekip çalışmasıdır. Yalnızca benzer düşünceye sahip ortaklarla birlikte ‘her zaman dikkatli’ bir yarın şekillendirebiliriz. Doğru ayırma ve geri dönüşüm altyapısıyla birlikte ambalaj tasarımıyla başlar ve işbirliği yoluyla sürdürülebilir yaşam için temelleri yeniden keşfederiz.”

Tekrar tekrar geri dönüştürülmek üzere tasarlanmıştır

Ambalaj atığına ikinci bir yaşam vermek için, ambalaj malzemesinin birden fazla yaşam döngüsü boyunca yüksek değeri koruması gerekir. Borealis, tescilli Borcycle M teknolojisine dayalı yüksek kaliteli PCR sunarak gelişmiş, dönüşümsel mekanik geri dönüşüm teknolojisindeki uzmanlığını getirdi.

Ek olarak, Clariant, hedeflenen katkı maddelerinin PCR kalitesini korumasını ve her geri dönüşüm adımında polimer zincirinin bozulmasına karşı korumasını sağlamak için geri dönüşüm katkı çözümlerine yönelik tasarımda uzmanlık getirdi. Bu, kişisel bakımla ilgili tüketici ambalajlarının üst düzey kriterlerini defalarca karşılayan uygun, yüksek değerli bir PCR materyali sağladı.

Manşon etiketleri için Siegwerk, Beiersdorf ve bir manşon üreticisi ile işbirliği içinde, tam gövdeli, renkli ve çekici bir kozmetik manşon gerçekleştirmek için manşonun basılmasına izin veren mürekkep sistemleri sağlamayı başardı. Ek olarak, yeni mürekkep bileşimi, ambalajın daireselliğini artırmak için, geri dönüşüm işleminde manşonun mürekkebinin giderilmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Şişe/daralan makaron kombinasyonu, bir malzeme geri kazanım tesisinde çıkarılması için tasarlanmıştır.

Mevcut geri dönüşüm altyapısındaki ilk ayırma denemeleri, şişe malzemesinin yüksek oranda geri kazanılmasında tam gövdeli yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) şişenin başarılı şekilde ayrıştırıldığını kanıtladı. Ayrıca proje ekibi full body kollu, şeffaf PET şişelerle de denemeler yapmış ve benzer sonuçlar elde etmiştir.

Renksiz şişelere üstün değeri koruyan renksiz uygulamalarda ikinci bir hayat vermek için döngüsel ekonominin nihai hedefine ulaşmak adına ayıklama teknolojisinde daha fazla ilerlemeye ihtiyaç vardır. Dijital damgalama veya yapay zeka gibi teknolojiler, bu tür sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar