Saperatec Dekonstrüksiyon ve Geri Dönüşüm Teknolojisi

Yazar: plastoday

Saperatec, Almanya’da plastik, alüminyum ve kağıttan oluşan kompozit ambalajlar için ilk geri dönüşüm tesisini kuruyor.

İnce katmanlı kompozit ambalajın yapısını bozmak ve neredeyse bakire niteliklere sahip malzemelere yeniden dönüştürmek için yeni bir genişletilmiş geri dönüşüm yöntemi, 19-26 Ekim tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf kentindeki K 2022’de Alman Saperatec GmbH tarafından sergilenecek.

Saperatec, ilk başarılarının ardından, Dessau’daki tesisinde plastik, alüminyum ve kağıttan oluşan kompozit ambalajlar için ilk geri dönüşüm tesisini kuruyor. Tesisin gelecek yıl devreye girmesi ve yılda yaklaşık 18.000 ton ambalaj atığı işlemesi bekleniyor.

Geri dönüşüm, film ve folyo bazlı ambalajlarda işlenmemiş reçinenin yerini alabilir

Saperatec’in kompozit ambalajları katmanlara ayırmak için kullandığı su bazlı sıcak yıkama sıvıları solvent içermez ve 30 defadan fazla kullanılır. Malzeme bilimi laboratuvarlarında ve neredeyse endüstriyel pilot denemelerde test edilen yöntem, film veya folyo bazlı ambalajlar da dahil olmak üzere ham maddelerin yerini alabilecek malzemeler üretiyor. Kullanılan tüm kimyasallar AB gıda ile temas yönetmeliklerine uygundur.

Saperatec CEO’su Thorsten Hornung, “İlk endüstriyel tesisimizde, tüketim sonrası içecek kartonu atıklarının yanı sıra endüstriyel sonrası alüminyum-kompozit ambalaj atıklarından film kalitesinde düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) üreteceğiz” dedi. “Film kalitesinde rLDPE, temasa duyarlı olmayan ambalaj uygulamaları için hedefleniyor ve şu anda test ediliyor. Temasa duyarlı uygulamalara yönelik daha fazla geliştirme planlanmaktadır.”

Saperatec’in delaminasyon süreci, plastiklerin bozulmasını önleyerek, işlenmiş atık plastikleri “mekanik geri dönüşüm için ortak niteliklerde” aşağı akışa gönderir. “Bu nedenle, geri dönüştürülmüş polimer kaliteleri, atık girdi bileşimine bağlı olmakla birlikte genellikle karşılaştırılabilir. Ayrıca, delaminasyon işlemi alüminyum folyoyu oksidasyondan korumak için tasarlanmıştır, böylece alüminyumu %2’den az alüminyum oksit içeriği ile %95’ten fazla metal içeriği olarak geri kazanabiliriz.”

Süreç boyunca standart geri dönüşüm ekipmanı kullanır

Hornung, Saperatec’in delaminasyon öncesi ön işlemden sonra arıtmaya kadar olan yönteminin, tanınmış tedarikçilerden standart geri dönüşüm ekipmanları kullandığını da sözlerine ekledi. “Proses ekipmanı, belirli girdi türleri için yapılandırılır. Örneğin, içecek kartonu atığı için, lif içeriğini katmanlara ayırma adına yeterli seviyelere indirmek için lif giderme ekipmanı kullanılır.” Sıcak yıkama aşamasında, özellikle Saperatec’in gereksinimlerine göre yapılandırılmış, karıştırma kapları ve susuzlaştırma makineleri dahil olmak üzere standart ekipman kullanılır.

Kompozit ambalaj, dünya çapında yakılan veya çöplüklere atılan 140 milyon tondan fazla plastik ambalaj atığının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hornung, işlemi için Saperatec, “Alman ambalaj atığı toplama ve ayırma sisteminden tüketici sonrası UBC’nin liflerini giderme konusunda uzmanlaşmış kağıt fabrikalarından” kullanılmış içecek kartonu atığı (UBC) tedarik ediyor. “Alüminyum folyo kompozit ambalaj atıkları için, şu anda Almanya’daki normal evsel ambalaj atığı toplama ve ayırma sisteminden tüketici sonrası atıkları tedarik etmenin en iyi yolunu belirlemek için endüstri dernekleri ve atık sınıflandırma şirketleriyle bir proje yürütüyoruz. Hornung, “İlk işletme aşamasında tesis, bu tür atık girdileri için dönüştürücülerden üretim atığı sağlayacak” dedi.

Benzer Yazılar