Sumitomo Chemical’dan Negatif Polimerli PP Bileşikleri

Yazar: plastoday
Sumitomo chemical newlight

Sumitomo Chemical ve Newlight Technologies, AirCarbon adlı metandan mikroorganizmalar tarafından üretilen karbon negatif bir biyomateryal kullanarak otomobillerde ve tekstil uygulamalarında kullanılmak üzere polipropilen (PP) bileşiklerinin ortak geliştirilmesine başladı.

Newlight Technologies, merkezi Kaliforniya, ABD’de bulunan ve dünyanın ilk ticarileştirilmiş biyomateryali olan ve karbon kaynağı olarak metandan yapılan AirCarbon’u, metanotroflardan, yani doğada metanı metabolize eden mikroorganizmalardan yararlanan özel araştırmalarıyla başarıyla geliştiren bir şirkettir.

Üçüncü taraf kuruluşlar, elektrik enerjisi için yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretildiğinde AirCarbon’un karbon ayak izinin önemli ölçüde negatif olduğunu onaylamıştır.

Newlight Technologies, 2020 yılında AirCarbon için dünyanın ilk ticari ölçekli üretim tesisini işletmeye başladı ve çok çeşitli müşterilere biyomateryal tedarik ediyor.

Bu ortak geliştirme projesinde, Newlight Technologies, üretim sürecinin başlangıç ​​noktası olarak kömür madenciliği, tarım ve endüstriyel operasyonlardan yakalanan ve geri kazanılan metan emisyonlarından yararlanarak otomotiv ve tekstil uygulamalarında kullanıma uygun yeni AirCarbon sınıfları geliştirecek.

Sumitomo Chemical, reçine tasarımı ve işleme teknolojilerinden yararlanarak, otomotiv tamponları ve iç mekanları için geleneksel PP bileşiklerine kıyasla eşdeğer kalitede ve daha düşük çevresel etkiye sahip malzemeler yaratmak amacıyla Newlight Technologies ve PP tarafından geliştirilen reçinelerden yapılan yeni bileşikler geliştirecek.

İki şirket, çeşitli sektörlere birbirlerinin teknolojilerinin birleşimi yoluyla yaratılan ürünler sağlayarak, karbon nötr bir toplum oluşturmaya katkıda bulunmak için birlikte çalışacak.

Sumitomo Chemical Temsilci Direktörü ve Kıdemli İcra Kurulu Başkanı Noriaki Takeshita, “PP bileşik işimiz, döngüsel bir ekonomi oluşturmaya katkıda bulunmak için geri dönüştürülmüş PP kullanımını aktif olarak teşvik ediyor. Newlight Technologies’den AirCarbon’dan yararlanarak müşterilerimize karbon negatif PP bileşikleri sağlayacağız.”

Newlight Technologies CEO’su Mark Herrema şunları ekledi: “AirCarbon’un misyonu, ölçekte karbonsuzlaştırma yaratmak için doğaya dayalı çözümler kullanmaktır ve Sumitomo ile yaptığımız çalışma, bu hedefe daha da yaklaşmamıza yardımcı oluyor. Sumitomo ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz ve pazarda otomotiv ortaklarının karbon azaltma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak uygulamaları görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Benzer Yazılar