Trinseo Finansman Artırmak İçin Fabrikalarını Kapatıyor

Yazar: plastoday

Malzeme firması Trinseo, Almanya’daki bir stiren monomer tesisini ve Meksika’daki bir akrilik levha fabrikasını kapatmak da dahil olmak üzere mali durumunu iyileştirmek için adımlar atıyor.

Bir basın açıklamasında Trinseo’nun Wayne, PA’daki yetkilileri, şirketin Almanya’nın Böhlen kentindeki stiren fabrikasının, “sitenin alt ölçekli boyutu, sanayi kapasite ilaveleri ve Avrupa’da yükselen doğal gaz fiyatları nedeniyle küresel stiren pazarında rekabet edemeyen bir konum” nedeniyle kapatılacağını söyledi.

Yetkililer, yıllık yaklaşık 700 milyon pound üretim kapasitesine sahip olan Böhlen fabrikasının 2022’nin ikinci çeyreğinde sona eren dört çeyrekte yaklaşık 30 milyon dolar zarar açıkladığını söyledi.

Trinseo’nun Meksika, Matamoros’taki akrilik levha fabrikası da kapanacak. Üretim, firmanın Floransa, Ky’deki Aristech Surfaces birimi tarafından işletilen bir sürekli levha tesisine taşınacak.

Diğer maliyet düşürücü hamlelerde Trinseo, Almanya’daki bir polikarbonat reçine hattını kapatıyor ve Finlandiya’daki stiren bütadien lateks üretimini azaltıyor. Stade’deki bilgisayar hattı, “küresel [PC] pazarındaki rekabetçi olmayan konum” nedeniyle kapatılıyor. Firma, sonraki bileşik işinde kullanılmak üzere Stade’de PC yapmaya devam edecek.

Finlandiya’da Trinseo, Avrupa’da SB lateks kapasitesinin fazla olması nedeniyle 2023 yılının ortasından itibaren Hamina’daki SB lateks kapasitesini azaltacaktır. Toplamda bu hamlelerin, Trinseo’nun yıllık kârını dördüncü çeyrek çalışma oranına kıyasla yaklaşık 60 milyon dolar artırması bekleniyor. Bu iyileşmenin çoğu 2023’te görülecek.

Trinseo, bu tesislerdeki üretimin kapanmasıyla ilgili olarak 79 milyon ila 89 milyon dolar arasında vergi öncesi, tekrarlanmayan masraflara maruz kalmayı beklemektedir. Bunun 55 ila 61 milyon dolarının 2022’nin dördüncü çeyreğinde gerçekleşti.

Yetkililer, bu eylemlerin gerçek zamanlamasının ve maliyetlerinin Trinseo’nun mevcut beklenti ve tahminlerinden farklı olabileceğini söylediler. Bu ücretler, iş konseyleri, endüstriyel dernekler ve hükümet yetkilileri ile devam eden müzakerelere tabidir.

Trinseo, kapanışlardan kaç işin etkileneceğini doğrulamayı reddetti.

Trinseo ayrıca Avrupa Komisyonu tarafından Kasım ayı sonlarında verilen 32,6 milyon avroluk para cezasını geçtiğimiz ay ödediğini de doğruladı. Para cezası, komisyonun Avrupa’daki stiren satın alma uygulamalarına ilişkin 2018 araştırmasının bir sonucuydu.

Temmuz ayında ekonomik koşullar, Trinseo’nun yıllık satışı 1.1 milyar dolar olan stirenik işinin önerilen satışını ertelemesine neden oldu. Firma, 2020’nin sonlarından bu yana zaten birkaç büyük hamle yapmıştı.

Aralık 2020’de Trinseo, Arkema SA’nın akrilik işini yaklaşık 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu anlaşma, Amerika’daki Plexiglas markasını da içeriyordu. Ardından 2021’de Trinseo, akrilik levha üreticisi Aristech Surfaces LLC’yi 445 milyon dolara satın aldı.

Ayrıca 2021’de Trinseo, Hollandalı plastik atık toplama ve geri dönüşüm şirketi Heathland BV’yi açıklanmayan bir fiyat karşılığında satın aldı. Firma ayrıca 2021’de sentetik kauçuk işini 491 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla Polonyalı Synthos SA’ya satarak büyük bir elden çıkarma yaptı.

Trinseo, 2022’de zorlu bir mali yıl geçirdi. Firma, 2021’in aynı döneminde 316 milyon dolar kar gösterdikten sonra, yılın ilk dokuz ayında yaklaşık 66 milyon dolar zarar açıkladı. Aylık satışlar aynı karşılaştırmada %13 artarak neredeyse 4 milyar dolara ulaştı.

Polikarbonat ve ABS dahil olmak üzere Trinseo’nun Base Plastics birimindeki dokuz aylık satışlar %6 düşüşle 1.05 milyar dolara geriledi. Firmanın polistiren birimi – Americas Styrenics ortak girişimi hariç – satışları yaklaşık %3’lük bir artışla 877 milyon dolara ulaştı. Akrilik reçine ve levhayı içeren Trinseo’nun Tasarlanmış Malzemeler grubunun satışları, kısmen son satın almalardan kaynaklanan %76 artışla 839 milyon dolara ulaştı.

Wall Street’te, Trinseo’nun hisse başına hisse senedi fiyatı yıla 57 doların biraz üzerinde başladı. Ancak 20 Aralık’taki erken işlemlerde yaklaşık %60’lık bir düşüşle 22.30 dolardaydı.

Trinseo, dünya çapında yaklaşık 3.400 kişiyi istihdam ediyor ve 2021’de 4,8 milyar dolarlık satış bildirdi.

Benzer Yazılar