Engel, Geri Dönüştürülmüş Malzemelerden Üst Düzey Parçalar Yaratıyor

Yazar: plastoday

Ortak şirketlerle işbirliği içinde ENGEL, K show 2022’de ABS’den yapılmış üst düzey görünür bileşenler için malzeme döngüsünü kapatıyor. Roctool indüksiyon teknolojisini ve dijital çözümlerini entegre ederek, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastiklerden yüksek kaliteli mahfaza parçaları, en son teknoloji ürünü yüzeylerle üretiliyor.

Döngüsel ekonomi ile ilerleyebilmek için, çok daha geniş bir uygulama yelpazesinde ön işleme tabi tutulmuş plastik atıkları kullanmak esastır. Birinci sınıf yüzeylere sahip görünür bileşenler, şimdiye kadar burada özellikle büyük bir zorluk teşkil etti. İkincil işlemler olmadan enjeksiyon kalıplama kullanarak doğrudan kalıp yüzeyinden birinci sınıf yüzeyler elde etmek için, geri dönüştürülmüş malzeme eklenebiliyorsa, genellikle yüksek oranda işlenmemiş malzeme gerekir.

K show 2022’de ENGEL, bundan böyle farklı bir yaklaşımın olduğunu göstermek için teknoloji firması Roctool (Le Bourget du Lac, Fransa) ile işbirliği yapıyor. Siyah renkli benzersiz elektronik kutular, bir e-mac 465/160 enjeksiyon kalıplama makinesinde üretiliyor. Tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastiklerden elde edilen rABS’den yapılmıştır. Yüzey çok parlaktır. Boşluk, kutunun üst tarafında yenilikçi desenler oluşturmak için lazerle oyulmuştur ve yan yüzeylerde fanları ve konektörleri takmak için armatürler vardır. Malzemeden tasarruf etmek için parça ayrıca 1,2 mm ultra incedir. Geleneksel kalıplama, daha kalın duvar bölümleri gerektirir.

Akıllı asistanlar dalgalanmaları telafi eder

Bu geri dönüştürülmüş bileşenin üstün yüzey kalitesinin anahtarı, ileriye dönük makine ve kalıp teknolojileri arasındaki etkileşimdir.

Tamamen elektrikli ENGEL e-mac enjeksiyon kalıplama makinesi, olağanüstü kalıplama hassasiyeti ve en yüksek yüzey kalitesi sağlamak için Roctool indüksiyon teknolojisine dayalı kalıp sıcaklığı kontrolüne güvenir. K fuarında en yeni enerji tasarruflu, kompakt hava soğutmalı Roctool jeneratörleri kullanılacak.

ENGEL’in e-mac makinesinde kullanılan inject 4.0 portföyündeki akıllı yardım sistemleri, geri dönüştürülmüş malzemelerin işlenmesinde yüksek kaliteye daha fazla katkıda bulunur. Akıllı destek sistemleri, hammaddedeki dalgalanmaları algılayan ve aynı döngüdeki mevcut koşulları yansıtmak için enjeksiyon profilini, geçiş noktasını ve tutma basıncını otomatik olarak ayarlayan iQ ağırlık kontrolünü içerir.

Genel olarak, geri dönüştürülmüş malzemeler, işlenmemiş malzemelere göre daha büyük parti dalgalanmalarına maruz kalır. iQ ağırlık kontrolü, bu uygulamada sürekli olarak yüksek ürün kalitesi elde etme açısından özellikle olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda, iQ melt control, plastikleştirme süresini uygulama için optimum değere otomatik olarak ayarlayarak erimiş plastiklerin homojenliğini iyileştirir.

K fuarında sunulan uygulama, ev aletleri, beyaz eşya, tüketici elektroniği ve telekomünikasyon ürünleri üreticileri için döngüsel ekonomi için büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor. İşlenmemiş malzemenin oranı, en iyi durumda sıfıra önemli ölçüde düşürülebilir. Halihazırda birçok üretici, geri dönüşüm için ömrünü tamamlamış ekipmanları geri alıyor ve üretime geri veriyor.

Roctool teknolojisi ve ENGEL akıllı dijital yardımın bu kombinasyonu sayesinde, süper ince, karmaşık geometriye sahip zorlu muhafaza parçaları bile artık tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzemeden uygun maliyetli ve sürdürülebilir bir şekilde üretilebilir.

Benzer Yazılar