Engel, Kuru Çevrim Süresini %10 Kısaltıyor

Yazar: plastoday

iQ hareket kontrolü yöntemiyle ENGEL, daha hızlı hareketleri desteklemek için hızlanma aşamalarını otomatik olarak optimize eden akıllı bir yardım sistemi geliştirmiştir.

Yüksek performanslı uygulamalarda bu, döngü sürelerini önemli ölçüde kısaltabilir ve rekabet avantajı sağlayabilir. Yüksek hızlı uygulamalarda, enjeksiyon kalıplama makinesinin kalıbı açıp kapatması için geçen süre çevrim süresinin bir parçasıdır. Bir robot kolu gibi, enjeksiyon kalıplama makinesindeki hareketli kalıp montaj plakası basitçe açılıp kapanmaz. Bunun yerine bireysel hareket noktalarını takip eder. Bu noktalar, hareketi tam olarak optimizasyonun anahtarının bulunduğu aşamalara ayırır. Her bir faz için, iQ hareket kontrol yazılımı, eşleşen makine ayarı için optimum ivmeyi hesaplar.

Her uygulama için mümkün olan en iyi hareket

Hesaplamaların temeli, yapılandırılan kalıp stroku, kapama kuvveti ve kalıp ağırlığıdır. iQ hareket kontrolü, bir düğmeye basarak otonom olarak optimize eder. Yazılım, hızlanma aşamalarını optimize ederek merdanenin hızını artırır. Bu, daha hızlı parça çıkarılmasına ve dolayısıyla daha kısa döngü süresine olanak tanır.

Enjeksiyon kalıplama makinesi, bu performans artışı için ek enerji gerektirmez. Daha yüksek bağlı yüklere gerek yoktur. Yazılım, makine ve sürücüler üzerindeki yükü artırmadan makinenin ve sürücü teknolojisinin mevcut potansiyelinden maksimum düzeyde yararlanır.

Örneğin, açma vuruşunu ayarlarken veya bir kalıp değişikliği sırasında, hareket rampaları genellikle zamanın baskısı nedeniyle en uygun şekilde yeniden ayarlanmıyor veya farklı kalıp ağırlıkları nedeniyle bir rezerv yapılandırılıyor. iQ hareket kontrolü bunu geçmişte bırakıyor. Hangi parametre değişirse değişsin, mümkün olan en kısa döngü süresini elde etmek için fiziksel limitler kullanılarak mümkün olan en iyi yörünge sürekli olarak hesaplanır.

Ekim 2022 K Show’da canlı olarak kanıtlanmıştır

ENGEL, iQ hareket kontrolünün pratikte nasıl çalıştığını, sofistike bir ambalajlama uygulamasıyla Ekim ayındaki K fuarındaki standında gösterdi. Bir ENGEL e-speed enjeksiyon kalıplama makinesi, ince cidarlı enjeksiyon kalıplama ve kalıp içi etiketleme kullanarak 4 boşluklu bir kalıpla rPET’ten 125 ml’lik yuvarlak kaplar üretti. Bu kaplar gıdaları ambalajlamak için kullanılıyor. Buna göre döngü süresi, üreticinin rekabet gücü için kritik öneme sahiptir.

Döngü süresinin analizi, kalıbın açılması ve kapanmasının, bu yüksek performanslı uygulamada toplam döngü süresinin özellikle yüksek bir oranını oluşturduğunu göstermiştir. iQ hareket kontrolü olmadan kalıp hareketi için gereken süre 1,27 saniyedir. iQ hareket kontrolü etkinleştirildiğinde, makinenin kalıp hareketi için yalnızca 1,12 saniyeye ihtiyacı vardır. Bu, %12’lik zaman tasarrufuna eşdeğerdir. Toplam çevrim süresindeki azalma, 3,15 saniyeden 3 saniyeye düşerek %5’tir.

Yeni makinelerin standart bir özelliğidir ve güçlendirme için kullanılabilir

iQ hareket kontrolü, ENGEL e-cap ve e-speed serisindeki tüm yeni elektrikli mafsallı enjeksiyon kalıplama makinelerinin standart özellik setine dahil edilecek ve eski makinelere uyarlanabilecektir. e-cap ve e-speed enjeksiyon kalıplama makineleri, ambalajlama ve medikal teknoloji endüstrilerinde yüksek performanslı uygulamalarda kullanılmaktadır. iQ hareket kontrolü sayesinde, bu makineler yaklaşık %10 daha kısa bir kuru çevrim süresine ulaşır.

Benzer Yazılar