Engel , Yapay Zeka Güdümlü Enjeksiyon Makinesini Tanıttı

Yazar: plastoday
Engel Yapay zeka enjeksiyon

Engel ‘in yeni, tamamen elektrikli enjeksiyon kalıplama makinesi ve beraberindeki AI güdümlü çalışma hücresi, üretim katındaki ayak izini ve enerji tüketimini azaltıyor. Aynı zamanda çıktıyı ikiye katlıyor.

Engel e-motion 160 combi M, Ekim ayında Almanya’nın Düsseldorf kentindeki K fuarında görücüye çıkacak. Sadece 160 ton kapama kuvvetine ve yatay indeksleme tablasına sahip olan Combi M, biri sabit baskı levhasına, ikincisi hareketli baskı levhasına takılan iki enjeksiyon ünitesine sahiptir. Kalıp kapama alanını ortadan bölen indeksleme tablası sayesinde iki kalıp paralel olarak çalışabilmektedir.

Combi M için ideal bir uygulama, temiz oda koşullarında tıbbi teşhis için numune kaplarının kalıplanmasıdır. Bu iki bileşenli parçalar, K2022’de, salon 15’teki C58 standında gösterilecektir. İlk olarak, silindirik boşluklara sahip birincil parçalar siyah boyalı polikarbonat kullanılarak enjekte ediliyor. Silindirler daha sonra, 180 derece dönen indeksleme tablası tarafından etkinleştirilen ikinci bir kalıplama adımında şeffaf polikarbonat ile kapatılıyor.

Sürece bir çift robot yardım edecek. Bir Engel engerek 20, iki bileşenli parçaları çıkaracak ve tepsilere yerleştirecek. Ardından bir e pic robotu tepsileri kutulara istifleyecek ve entegre bir tepsi sunucusu aracılığıyla boşaltacaktır.

Donanımın altında, Engel’in inject 4.0 paketinden bir dizi “akıllı” sistem var. Bunlardan bazıları:

  • Enjeksiyon hacmindeki ve malzeme viskozitesindeki dalgalanmaları algılayan ve aynı döngüde onaylanmış limitler dahilinde bunları otomatik olarak telafi eden iQ ağırlık kontrolü.
  • Belirli bir değere dayalı olarak ayrı soğutma devrelerindeki sıcaklık farklılıklarını kontrol ederek sabit sıcaklık kontrol oranları sağlayan iQ akış kontrolü.
  • Tüm süreci izleyen iQ süreç gözlemcisi. Bu yapay zeka platformu, sapmaları ve düzeltici önlemleri görüntüleyerek aynı anda yüzlerce parametreyi analiz eder.

Combi M, yatay indeksleme tablosu sayesinde yaklaşık %20 daha az yer kaplar. Şirket, dikey döner tablalı karşılaştırılabilir 32 gözlü bir kalıbın, en az 280 ton kapama kuvvetine sahip bir makine gerektireceğini belirtti.

Benzer Yazılar