Sumitomo (SHI) Demag’tan Tarihi Ciro

Yazar: plastoday
Sumitomo Demag

Sumitomo (SHI) Demag CEO’su Gerd Liebig, K-Preview basın toplantısında 2021 mali yılını grubun bugüne kadarki en başarılı mali yılı olarak selamladı. Grup satışları, bir önceki yıla göre yüzde 17,4 artarak 808 milyon euro ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı (2020: 688 milyon euro). “Bu güçlü satış artışı, tamamen pazar payının artmaya devam ettiği tamamen elektrikli makinelerimize bağlanabiliyor” dedi. Şirket şu anda tamamen elektrikli enjeksiyon kalıplama makinelerinde resmi olarak küresel pazar lideridir.

Özellikle Almanya ve Çin’deki üretim tesislerini içeren Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery GmbH, benzeri görülmemiş ciro rakamları da bildirdi. İlk kez 300 milyonu ve 302,3 milyon euro ile korona öncesi seviyeyi aştı. CEO, “Kar ve müşteri memnuniyeti açısından da en iyi sonuçları elde ettik” diyor. Bu bağlamda, çalışan başına satışlar son beş yılda ikinci en yüksek noktaya tırmandı. Şirket şu anda 1.100 kişiyi istihdam etmektedir. Sipariş alımı da 322.9 milyon euro ile rekor seviyeye ulaştı.

2021’deki karlılık çift haneli aralıktaydı ve önceki 2018 rekorunun sadece biraz altındaydı. Liebig, “Maddi fiyat artışlarının neden olduğu aşırı ekonomik sıkıntılar göz önüne alındığında, bu istikrarlı kâr daha da dikkat çekici” dedi. Zorlu bir ilk çeyreğe rağmen 2022 sonuçlarının da aynı derecede iyi olacağına dair iyimserliğini koruyor. Başarılan diğer kilometre taşları arasında kalite maliyetlerinde % 20’lik ciddi bir azalma ve son beş yılda ikinci en yüksek seviyeye ulaşan müşteri memnuniyetinde önemli bir artış yer alıyor.

Şirketin Net Destekçi Puanı (NPS) – tüketicilerin bir ürün veya hizmeti ne ölçüde tavsiye edeceğini ölçen bir ürün, pandemi öncesi seviyelere kıyasla önemli ölçüde yükselerek makine mühendisliği sıralamasında zirveye ulaştı.

Aynı zamanda çalışanlar, saygın derecelendirme portalı Kununu tarafından ilk kez %100 tavsiye oranı vererek şirketteki memnuniyetlerini dile getirdiler. Bu değerlendirme, hem bir makine tedarikçisi hem de işveren olarak şirket istikrarının ve güvenilirliğinin önemini yeniden teyit etmeye ve doğrulamaya yardımcı oldu.”Bu sonuç, endüstri ortamımızda gerçekten benzersizdi.” diye belirtiyor Liebig.

Sumitomo (SHI) Demag’ın başarısındaki en önemli faktör, özellikle Avrupa’da tamamen elektrikli makine yatırımlarının hızlı ve artan oranıdır. Şirketinin benimsediği yolda ilerlemeye kararlı olan Liebig, “Wiehe’deki fabrikamızda yalnızca tamamen elektrikli makineler üretme konusunda ihtiyatlı bir karar aldık. Bu sağlam sonuçlar, bunun doğru olduğunu gösteriyor. Almanya’daki iki lokasyona yapılacak kapsamlı yatırım, firmanın yanıt verme kabiliyetini ve Ar-Ge’sini daha da güçlendirecek. Mekanik üretimi ve montajı iyileştirmek için önemli kaynaklar Schwaig’e yeniden yatırılıyor. Wiehe’de, üretim sürelerini kısaltmaya, son montaj ve fonksiyonel testlerde döngü süreçlerini optimize etmeye ve dijitalleştirme projelerine odaklanılıyor.”

Sektöre bakışını sunan Liebig, satış odaklı endüstrileri önemli ölçüde etkilemesi muhtemel üç faktörü özetledi: sürdürülebilirlik, korona ve Ukrayna’daki savaş. Değerlendirmesi, artan enerji ve malzeme fiyatları, yüksek enflasyon ve büyük ölçüde kesintiye uğramış tedarik zincirleri de dahil olmak üzere, karşılıklı olarak yıkıcı birçok gücü işaret ediyor.

Her pazardaki etkiler büyük ölçüde değişecektir. 2022’de ambalaj, elektronik ve medikal sabit kalırken, daha uzun teslimat süreleri nedeniyle otomotivde beklentiler daha mütevazı. Tüketici de harcama gücünün aşınması nedeniyle belirsizdir. CEO, “Uzun vadede, bu sektörler toparlanacak ve güçlü bir şekilde artacak” diyor. Otomotiv sektörünün ekonomik ve yapısal krizin üstesinden geleceğine ve 2024’ten itibaren keskin bir şekilde yükseleceğine inanıyor. Yüksek tasarruf oranı ve tamamen elektrikli makinelere yönelik eğilim Sarmal enerji fiyatlarının bir sonucu olarak, tüketim mallarında önemli bir büyümeye yol açacaktır.

Liebig, beş etkili ve karşılıklı bağımlı gelecek pazar eğilimine atıfta bulundu.

Otomotiv ve tüketici sektörlerindeki önemli artışa ek olarak, tamamen elektrikli enjeksiyon kalıplama makinelerine olan yüksek talep, yeni AB Dijital Ürün Pasaportlarına (DPP) bağlanan sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi gündemine geri dönüyor. Sürdürülebilir Ürünler Girişimi’nin bir parçası olarak DPP, sürdürülebilirliğin artık ürettiği makine veya ürünlerle sınırlı olmadığına meydan okuyor. CEO, “Artık makinenin kendi bünyesinde ne kadar sürdürülebilir bir şekilde üretildiğini sorguluyor” dedi.

Bu zorluklarla yüzleşen Liebig, şirketin tüm ürün yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilirliği nasıl iyileştirmeyi planladığını paylaştı. “Kritik malzeme mevcudiyeti, önümüzdeki bir süre için sorunlu olmaya devam edecek gibi görünüyor. Burada, optimize edilmiş kullanılabilirlik yoluyla maksimum zamanında teslimatı elde etmek için alternatif malzeme akışları geliştirmek için çoklu kaynak konseptlerini kullanacağız.”

Benzer Yazılar