Kanada Plastik Ürünleri Resmi Olarak Toksik İlan Etti

Yazar: plastoday 49 views0

Kanada Toksik Plastik Ürünler

Kanada hükümeti, Kanada Çevre Koruma Yasası’nın (CEPA) 1. Çizelgesindeki “toksik” maddeler listesine resmi olarak “plastikten üretilmiş ürünler” maddesini ekledi.

12 Mayıs’ta duyurulan hareket ilk olarak geçen Ekim ayında federal hükümet tarafından önerilmişti.

Bazı çevre gruplarından övgüler alırken, aralarında Ottawa merkezli Kanada Kimya Endüstrisi Derneği (CIAC) de dahil olmak üzere endüstri dernekleri, duyurudan duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler. CIAC 12 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Bugünkü kararın küresel kimya yatırımcılarına yanlış bir mesaj göndermesinden endişe duymaya devam ediyoruz. Kanada’nın plastik için döngüsel ekonominin muazzam yatırım beklentileri konusunda kararsızlığı ortaya çıktı” dedi. “Kanadalıların yaşamlarında bu kadar önemli roller oynayan güvenli plastik malzemelerin toksik maddeler olarak etiketlenmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık.”

CIAC ayrıca, tüm illerde genişletilmiş üretici sorumluluk sistemleri için çalışmaya devam edeceğini ve daha iyi geri dönüşüm erişimi ve mekanik ve kimyasal ya da ileri geri dönüşüm etrafında daha güçlü teknolojinin savunuculuğunu yapacağını söyledi. CIAC’ın plastik bölümünün başkan yardımcısı Elena Mantagaris, “Plastikleri tamamen geri dönüştürülebilir hale getirerek ve atıkları yeni plastik maddelere ve diğer ürünlere dönüştürerek, Kanada’nın sıfır plastik atık hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olabiliriz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Endişeli

Ve ABD’de, Amerikan Kimya Konseyi (ACC) yaptığı açıklamada, CEPA listesinin yanıltıcı ve ters etki yarattığını söyledi. ACC’nin plastiklerden sorumlu başkan yardımcısı Joshua Baca 12 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Verimli plastik ürünlerin yasaklanması, sera gazı emisyonlarını artıran ve düşük karbonlu bir geleceğe geçişi engelleyen alternatiflerle zorunlu ikamelere yol açacaktır” dedi.

Washington, D.C. merkezli Plastik Endüstrisi Derneği de kendi eleştirisiyle karşılık verdi. Başkan ve CEO Tony Radoszewski 13 Mayıs’ta “İki ülkemiz güçlü plastik ekonomileridir” dedi. “Bu gelişme aktivistler için sembolik bir jest ve on milyarlarca dolarlık ticareti tehdit ediyor. Plastiğin toksik olduğu fikri gerçek tehlikedir. Böyle bir etiket, bazı tek kullanımlık ürünlerin çok ötesinde sonuçlara sahip olabilir. Tamamen geri dönüştürülebilir olan diğer tüketici ürünlerinde daha fazla yasağı hızla takip edebilir. Temel endişemiz geri dönüşümü iyileştirmek olmalıdır. ”

CEPA tanımına endüstrinin muhalefeti yeni değil. Aralık 2020’de, hükümetin niyetini açıklamasından iki ay sonra, Calgary merkezli Nova Chemicals Corp., plastikten üretilen ürünlerin CEPA anlamında veya son zamanlarda yapılan bir bilimsel değerlendirmeye göre “toksik” olmadığı gerekçesiyle resmi bir itirazda bulundu. Nova, “Değerlendirmede, biyota veya çevreye zarar veren plastik mamul maddelerden hiç söz edilmedi” dedi. “Bilim değerlendirmesinde tanımlanan potansiyel zarar, yalnızca bir avuç özel makroplastik maddeyle ilgilidir. Bunun yerine önerilen liste, Kanada’da plastikten üretilen her ürünü içerecek bir kategoridir. Bu kategori bilim değerlendirmesinde ele alınmadı.” Nova, “zehirli” bir tanımlamanın “gerçekten zehirli olan ve CEPA Çizelgesi 1 kapsamında uygun şekilde yönetilen maddelerle olan çizgiyi bulanıklaştıracağını” ekledi.

Ayrıca Aralık 2020’de, Plastik Endüstrisi Derneği, listenin Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ve Birleşik Devletler’deki “işbirliği ruhunu” ihlal eden ticarete teknik bir engel teşkil edeceğini savunarak Kanada hükümetine kendi resmi itirazını sundu. Birleşik Devletler-Meksika-Kanada Ticaret anlaşması. Ayrıca, COVID-19 salgınının “ister sağlık hizmeti ister yemek hizmeti olsun, plastik ürünlerin bu belirsiz dönemde hayatta kalmak için gerekli olduğunu güçlendirdiğini” belirtmişti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>