Karbon Emisyonlarından Yapılan İlk Spor Ayakkabı

Yazar: plastoday

İsviçreli spor markası On, Cloudprime adlı karbon emisyonlarından üretilen ilk ayakkabıyı sunar. Bu, On’un ham madde olarak karbon emisyonları kullanılarak yapılan CleanCloud adlı yeni bir köpük malzeme yaratarak petrol bazlı kaynaklardan uzaklaşma yolculuğunda önemli bir andır.

On, ayakkabı endüstrisinde, gelecekte diğer ayakkabı parçaları ve ürünlerinde de kullanılabilecek, özellikle EVA (etilen vinil asetat) köpüğü olmak üzere bir ayakkabının orta tabanı için birincil hammadde olarak karbon emisyonlarını araştıran ilk şirkettir.

CleanCloud, Borealis, LanzaTech ve Technip Energies dahil olmak üzere biyokimyasallar, süreç ve malzeme inovasyonu alanlarındaki en yenilikçi şirketlerden bazıları ile öncü bir tedarik zinciri ortaklığının sonucudur.

Borealis, gelişmiş, dairesel ve yenilenebilir plastik çözümlerin lider sağlayıcısıdır ve CleanCloud için yüksek performanslı, işlenmesi kolay EVA köpüğü oluşturmada esastır.

Borealis Poliolefinler, Döngüsellik ve Yenilik ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lucrèce Foufopoulos, “Borealis, bu benzersiz değer zinciri işbirliğinin bir parçası olmaktan heyecan duyuyor. Yaratıcı ortaklarımız On, LanzaTech ve Technip Energies ile birlikte karbonda döngüsellik yaratmaktan ve plastiği fosil bazlı kaynaklara olan bağımlılığından ayırmaktan gurur duyuyoruz.”

LanzaTech, atık karbonu yaymak yerine emen bir süreç kullanarak kimyasallar üretmek için son teknoloji genetik mühendisliği, son teknoloji biyoteknoloji, yapay zeka ve mekanik ve kimya mühendisliğindeki yeniliklerin bir kombinasyonunu kullanıyor.

LanzaTech CEO’su Jennifer Holmgren, “Kirliliği günlük hayatımızda kullandığımız ürünlere giderek daha fazla dönüştürdükçe, yerden daha fazla karbon çıkarma ihtiyacını azaltacağız” dedi. On, Borealis, Technip ve LanzaTech arasındaki ortaklık, dünyanın karbon tedarik etme konusundaki düşüncesini değiştirecek, karbon eğrisini bükmemizi, gökyüzünü mavi tutmamızı ve herkes için sürdürülebilir bir gelecek yaratmamızı sağlayacak.” dedi.

Technip Energies, enerji geçişi için önde gelen bir mühendislik ve teknoloji şirketidir. Bu konsorsiyumda etanolün bir monomer ve yaygın olarak kullanılan plastiklerin en önemli yapı taşı olan gaz etilene dehidre edilmesi sürecinden sorumludur.

Technip Energies Sürdürülebilir Yakıtlar, Kimyasallar ve Döngüsellik Kıdemli Başkan Yardımcısı Bhaskar Patel, “Technip Energies, CleanCloud’u gerçeğe dönüştürmek için bu heyecan verici projede On’u desteklemekten gurur duyuyor. Biyo-etilen üretmek için Hummingbird teknolojimizin uygulanması, daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru bir adımdır. Büyütmek ve CleanCloud’u dünyaya getirmeye yardımcı olmak için On ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

LanzaTech’in teknolojisi, atmosfere salınmadan önce çelik fabrikaları gibi endüstriyel kaynaklardan yayılan karbon monoksiti yakalar. Bu emisyonlar yakalandıktan sonra patentli bir fermantasyon sürecine girer.

Özel olarak seçilmiş ve doğal olarak oluşan bakteriler sayesinde, karbonca zengin gaz doğal olarak fermente olur ve etanole dönüştürülür. Bu doğal fermantasyon süreci, örneğin bira yapımı gibi geleneksel alkol üretimine benzer.

On’un bir performans köpüğü oluşturmak için birlikte çalışmaya başladığı çok yönlü ve hafif malzeme ayakkabılar için, Etanol daha sonra Technip Energies tarafından etilen oluşturmak için kurutulur ve daha sonra Borealis tarafından katı küçük plastik topaklar şeklinde EVA (etilen vinil asetat) haline polimerize edilir.

Benzer Yazılar