KraussMaffei Farklı Geri Dönüştürülmüş Malzemeleri İşleyecek

Yazar: plastoday

KraussMaffei farklı başlangıç ​​malzemelerinin birlikte kullanılmasının nasıl sağlanacağını bir K-ticaret fuarı uygulamasıyla gösterecektir.

DCIM (Doğrudan Bileşik Enjeksiyonlu Kalıplama) ile üç farklı viskoz polimer, tek bir yeni ürün haline getiriliyor.

Sıvı, yapışkan, sert: FFP2 maskelerinden polipropilen kesikli elyaf yapağı (erime hacmi oranı MVR 800-1000), lojistik ambalaj ürünlerinden parçalanmış HDPE (MVR 5-15) ve oyuncak üretiminden HDPE şişirme kalıplama artıkları (MVR < 1). Farklı viskozitelere sahip bu başlangıç ​​malzemeleri, yeni bir malzeme oluşturmak için DCIM doğrudan birleştirmede kullanılıyor.

Dolgu maddesi olarak masterbatch, stabilizatör katkı maddeleri ve mikalı demir oksit eklenir. KraussMaffei’in K2022 standında bunlar, 35 saniyelik bir döngü süresinde, beş parçalı poliolefin katlanabilir kasalara dönüştürülür.

Bir LRX 350 lineer robot, beş ayrı parçayı kalıptan çıkarır (SCS kalıp yapımı) ve bunları, kasaların yerleştirilmesini, kırpılmasını ve istiflenmesini üstlenen Campetella’nın otomasyon sistemine aktarır.

DCIM ile KraussMaffei, doğrudan birleştirme alanında portföyünü genişletiyor ve IMC (Enjeksiyon Kalıplama Bileşeni) sistemini tamamlıyor.

DCIM tek vidalı ekstrüder, 50 ila 2000 gram arasındaki atış ağırlıkları için ekonomik olarak çekiciyken, IMC (çift vidalı ekstrüder ile) en az yaklaşık 1500 gram gerektirir.

Her iki durumda da amaç aynıdır. Polimerleri karıştırmak, katkı maddeleri ile değiştirmek, takviye etmek ya da doldurmak ve döngü süresi boyunca kayıpsız enjeksiyon kalıplama işlemine entegre etmek.

DCIM için ekstrüder, standart bir hidrolik makinenin (genellikle GX serisinden, burada GX 1100-4300’den) doğrudan enjeksiyon ünitesinin üzerine yerden tasarruf sağlayan bir bindirme konumunda kurulur.

Bileşik eriyik, polimerin bozulmasını azaltan soğutma veya tampon depolama olmaksızın tek bir ısıtma işleminde plastikleştirme ünitesine taşınır. Ayrıca, tek adımlı süreç enerji tasarrufu sağlar ve CO2 ayak izini azaltır.

Ekstrüder ve enjeksiyon kalıplama makinesi aralıklı olarak çalışır. Bu da bir sonraki döngü için enjeksiyon hacmine ulaşıldığında ekstrüderin çalışmasını durdurduğu anlamına gelir.

Bunu başarmak ve altı ayrı bileşeni tek bir homojen eriyik haline getirmek için ekstrüder, yine çok uzun olan özel olarak geliştirilmiş bir vidaya sahiptir. Standart enjeksiyon kalıplama makinelerinde, uzunluğun çapa oranı yaklaşık 17-23 L/D’dir, ancak DCIM için oldukça büyük bir 30 L/D’dir.

DCIM, özellikle fiyat odaklı paketleme ve lojistik sektörü için malzeme maliyetlerinde %50’ye varan tasarruf sağlayan cazip bir seçenek sunuyor.

Fuardaki katlanabilir kasanın atış ağırlığı 1000 gramdır ve tek başına bir bileşiğin harici üretimi, artık ödenmesi gerekmeyen ortalama olarak 0,6 €/kg’a mal olmaktadır.

Bununla birlikte, teknik parça üreticileri gibi diğer endüstrilerde, malzemeler üzerinde kontrol kazanmak genellikle önde gelen bir motivasyondur. Bu, kişinin polipropilen veya poliamid cam elyafı bileşikleri veya çeşitli polimer karışımları gibi yeni ürün bileşikleri için kendi formülasyonlarını geliştirmesi ve bunları şirket içi uzmanlık adına saklaması anlamına gelir.

Benzer Yazılar