Medikal Pazar Trendi Haritası

Yazar: plastoday

Tıbbi pazar, son iki yılda Coronavirüs pandemisinden güçlü bir şekilde etkilendi. Yakın gelecekte de devam etmesi beklenen bir trend. Bununla birlikte, Sumitomo (SHI) Demag plastik makinelerinde tıbbi iş geliştirme direktörü Anatol Sattel, artık daha büyük stratejik projelere doğru güçlü bir eğilim olduğunu belirtiyor.

Bu, tıbbi kalıplama makinesi makine seçimlerini etkiler. Bir süredir, kapama kuvveti 180 tonun altında olan daha küçük, yüksek hızlı makineler büyük talep görüyordu. Artık uzman, daha büyük makineler için artan gereksinimleri üreticinin karmaşık uygulamalarına bildiriyor. Her iki alanda da şirketin IntElect serisi verimli bir şekilde hizmet veriyor.

Salgının başlangıcında, laboratuvar pipet uçları gibi küçük plastik parçalar özellikle yüksek talep görüyordu.“Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, karşılık gelen makine teknolojilerini geliştirirken, bu talebi karşılamak için üretim kapasitelerini artıran büyük miktarlarda yatırım yaptı. PCR testlerine yönelik artan talebin ardından, kuyucuklara sahip mikrotitre plakaları, yüksek verimli tarama ve teşhis işlevleri nedeniyle önemli ölçüde çoğaldı” diye belirtiyor Sattel.

Sattel, “Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, şu anda Almanya’da üretilen pek çok laboratuvar ekipmanıyla teşhise büyük yatırım yaptı” diyor. Hızlı test kasetlerinden pipetlere ve tüplere kadar, ilgili plastik uygulamalar büyük miktarlarda üretilir. Aynı şekilde, Covid aşılarının piyasaya sürülmesinden sonra şırınga pazarı hızla büyüdü. “Bu bir süre daha devam edecek gibi görünüyor” diye tahmin ediyor. Bu tür uygulamalar için üreticiler genellikle IntElect serisindeki daha büyük makineleri kullanır. Şirket ayrıca ağızdan tabletler ve nazal uygulama pompalama spreyleri dahil olmak üzere korona önleyici madde pazarını da yakından izliyor. Sattel, “Bu konteynerlerin üretiminin önümüzdeki aylarda önemli ölçüde artması bekleniyor” diyor.

Ek olarak, stratejik, daha karmaşık projelerde keskin bir artış oldu. Birçoğu pandemi nedeniyle duraklatıldı. Sattel, “Bu, hızlı üretim ve toplu hacimlerle ilgili değil ve daha çok, daha zorlu uygulamalar için yeni malzemelerin işlenmesine odaklanıyor” diye açıklıyor. Bebek emzikleri ve kontakt lensler gibi tüketici odaklı ürünlerin yanı sıra, ilaç verme, insülin kalemleri, kuvözler, diyaliz ekipmanı ve protez uygulamaları gibi büyüyen pazardan da örnekler veriyor.

Şirketin yüksek tıbbi işleme yetkinliği ve en sıkı toleranslar dahilinde tıbbi uygulamaların seri imalatındaki kanıtlanmış uzmanlığı göz önüne alındığında, Sattel, Sumitomo (SHI) Demag’ın makine portföyüne gerçek güvenini ifade ediyor. “Yüksek hassasiyetli doğrudan tahrik teknolojimiz, daha fazla hassasiyet ve tekrarlanabilirlik sağlıyor. Sonuç – daha kaliteli tıbbi bileşenler. Tahrik sistemleri uygulamalara göre uyarlandığından, enerji tüketimi daha düşük olduğundan ve klimalı ortamlardan daha az ısı dağıtılması gerektiğinden temiz, serin, hızlı ve sessiz olmasıyla bilinir.” Bu özelliklerin tümü işletme maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

Modüler bir makine platformu olarak IntElect serisi, özellikle piyasadaki 500 tona kadar kapama kuvveti ile karşılaştırmalı tamamen elektrikli makinelerle karşılaştırıldığında, büyük esneklik ve önemli ölçüde daha fazla araç alanı sunar. Kritik farklılaştırıcı unsurları vurgulamaya devam eden Sattel şunları ekliyor: “IntElect’in esnekliği malzeme plastikleştirmeye kadar uzanıyor. Ek olarak, vida üretiminin şirket içinde olması, tasarım uyarlamalarının hızla uygulanabileceği anlamına geliyor.”

IntElect serisindeki yüksek performanslı diskler sayesinde, enerji verimliliği ve toplam sahip olma maliyeti (TCO) önemli ölçüde iyileştirilir. Hem makinelerde hem de bileşenlerde kapsamlı ömür testleri ile onaylanmıştır. En zorlu üretim koşullarında test edilen miller, milyonlarca döngüden sonra bile görünür bir aşınma belirtisi göstermedi. Sattel, “Enerji geri kazanım sistemi artırılmış kapasite sunuyor. Bu yalnızca verimliliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda elektrikli bileşenlerin ömrünü de artırıyor,” diye açıklıyor Sattel. Ek olarak millerin, motorların ve invertörlerin geliştirilmiş sıcaklık kontrolü, en zorlu uygulamalarda bile güvenli bir makine çalışmasının sürdürülmesine yardımcı olur.

Sattel’e göre, proses verisi toplama ve otonom kontrol sağlayan Endüstri 4.0 arayüzleri, müşteriler tarafından tıbbi pazarda çevikliği ve esnek üretimi destekleyen kritik olarak görülüyor. Parça üretiminin kapsamlı kalite kontrolü ve izlenebilirliği, riskleri en aza indirmek için gereklidir. Bu çabaları desteklemek için Sumitomo (SHI) Demag, şu anda bu veri analizini ve görselleştirmesini, know-how aktarımını ve depolanmasını ve ayrıca bakım planlaması ve tahminini kolaylaştırmak için bir IoT panosu geliştiriyor. Bu yardım sistemi içinde, makine performansı ve farklı üretim değişkenleri hakkında değerli bilgiler sağlamak için ek otonom ve birbirine bağlı işlevler tasarlanmaktadır.

Tıp uzmanı, döngüye ve zamana bağlı verilerin makine arabirimi aracılığıyla zaten toplanabileceğini ve uygulama tabanlı bir pano kullanılarak haritalanabileceğini onaylıyor. “Başlangıçta, bir sunucuda depolanan bu veriler, KPI panoları oluşturmak, canlı üretim metriklerini görselleştirmek, geçmiş verileri ve eğilimleri görüntülemek ve verileri anlamlı raporlara bağlamsallaştırmak için sağlam analitik oluşturmak için uygulanabilir. Proses sapmalarını değerlendirmek ve çözmek için bir sorun giderme kılavuzu dahildir,” diye açıklıyor Sattel.

Sıkı kullanıcı parametreleri, açık ISO 13485 tıbbi bileşen kalite güvencesi ve doğrulama standartlarına tutarlı bir şekilde uyulmasını sağlar. Kararlı bir süreci etkileyebilecek kilit alanlar arasında basınç, sıcaklık, akış hızı ve soğutma hızlarındaki değişiklikler yer alır. Bunlar herhangi bir şekilde onay alınmadan değiştirilirse, maliyetli bir yeniden doğrulama çalışmasını tetikleyebilir. Sattel, “Kullanım hakları hiyerarşik olarak atanır ve bu da belirli işlevlere erişimi olan kişilerin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu, tıbbi uygulamalar için enjeksiyonlu kalıplama işlemlerinin onaylanmasında muazzam tasarruf potansiyeli barındırır” diyor.

Bu makine kontrolü düzeyine ulaşmak faydalı olsa da gelecekte uygulamaları desteklemeye kadar uzanacaktır. Sumitomo (SHI) Demag, gelişmiş ayarları gözlemlemek ve daha derin işleme öngörüleri elde etmek için malzeme ve bilginin simülasyon araçlarıyla entegre edilebildiği bir süreç optimizasyon sistemi geliştirmeye çoktan başladı. Sattel, “Nihai vizyonumuz, parça kalitesi, makine aşınması ve arızaları hakkında bağımsız olarak tahminler yapabilen ve optimizasyonları çevrimiçi olarak sağlayabilen akıllı bir makinedir” diye açıklıyor. “Bu, daha fazla süreç tutarlılığına, gelişmiş ürün kalitesine ve gerçek zamanlı makine bakımının buna göre ayarlanmasına olanak tanıyor.”

Medikal iş geliştirme direktörü, kalıcı teknolojinin yanı sıra uygulamaya özel bilginin tıp ve yaşam bilimleri pazarlarındaki müşteriler için son derece önemli olmaya devam ettiğini onaylıyor. Kanıt olarak Sattel, şirketin bu gerçek pazar anlayışı ve uygulama uzmanlığının bir sonucu olarak küresel olarak daha fazla makine kurduğunu vurguluyor.

Buna göre, satış müdürleri ve uygulama mühendisleri de dahil olmak üzere çeşitli profesyonellere hitap eden makine bilgisinin kapsamını genişletmek için eğitim kurslarına erişilebilir. Ayrıca Sattel, grubun uluslararası varlığının daha fazla işbirliğini desteklediğine tanıklık ediyor. Proje başarılarının paylaşılmasının, gelecekteki tıbbi ihtiyaçlara uyumlu, duyarlı bir pazar için çok önemli olan küresel ortaklıklara yol açtığını teyit ediyor. “Pandemi tıp sektöründe herhangi bir şeye dikkat çektiyse, bu çok taraflı ve çok paydaşlı iş birliğini sürdürmek çok önemli. Güvenilir ortaklarla çalışmanın bu açık ve engelsiz fikir alışverişinin en güçlü ve en hızlı sonuçları verdiği kanıtlanmıştır,” diyerek sözlerini bitiriyor Sattel.

Benzer Yazılar