Elektrikli Enjeksiyon Makinelerinin Başarı Öyküsü

Yazar: plastoday
Sumitomo Demag

Sumitomo (SHI) Demag, K 2022’nin tanıtım basın toplantısında, Teknoloji Kıdemli Direktörü Dr Thorsten Thümen, şirketin gelişen stratejik odağını özetledi. Ayrıca konuklara, şirketin tamamen elektrikli enjeksiyon kalıplama makinesi portföyünün başarılarından yararlanarak, dünyanın önde gelen ticaret fuarında sergilenecek olan ürün yeniliklerinin net bir göstergesini verdi.

Dr Thümen, “Ek uygulama alanları açacak olan IntElect platformunun küresel genişlemesine odaklanıyoruz” dedi. Örneğin, çoklu bileşenlerin verimli üretimi için bir “çoklu” versiyon ve yüksek performanslı bir IntElect S. Her iki yeni ekleme de orta kıskaç kuvveti aralığını kapsayacaktır. Ek olarak, LSR ve fiziksel köpürme (MuCell) için standartlaştırılmış proses mühendisliği ekipman paketleri mevcut olacaktır.

PAC-E’yi ambalaj trendleriyle uyumlu tutmak

Sumitomo (SHI) Demag’da ambalaj pazarının önemini belirten Dr Thümen, bu alanda buna uygun bir genişleme duyurdu. El-Exis SP platformuna dayalı olarak, enerji verimliliğini daha da artırmak için orta ve yüksek kapama kuvveti aralığında servo pompalarla donatılmış bir “servo” çeşidinin gelecekteki teslimatını ve ayrıca proses mühendisliği ekipman paketlerinin ek takviyesini içerir.

Ambalaj pazarı için en heyecan verici gelişme, K 2022’de yeni bir yüksek hızlı makine serisinin küresel olarak piyasaya sürülmesi olacaktır. PAC-E olarak adlandırılan ve başlangıçta orta sıkıştırma kuvveti gerektiren paketleme uygulamalarını hedefleyen Dr Thümen, PAC-E’yi El-Exis platformundan ve IntElect serisinden özellikler taşıyan bir füzyon olarak nitelendirdi.

Otomasyon planlarını hızlandırmak

Aynı zamanda şirket, otomasyon çözümlerinin kurum içi geliştirmesini ilerletmeye devam ediyor. İlk olarak geçen yıl tanıtılan SAM (Sumitomo (SHI) Demag. Automation. Machine.) robotik konsepti SAM-C’yi içeriyordu. Sepro ve onun doğrusal 4 eksenli SDR’si ile uzun süredir devam eden işbirliğini tamamlamak için standart uygulamalar için kartezyen kinematiğine sahip doğrusal 4 eksenli bir robot.

Yeni bir ekleme, SAM robotunun yenilikçi bir çeşididir. Daha karmaşık gereksinimler için tasarlanmış olup, lineer eksen sistemini diğer teknolojilerle birleştirir. “SAM modelleri, tescilli otomasyon ürünlerimizdir. Tasarım, yazılım ve servo motor teknolojisi firmamızdan geliyor” diye vurguladı Teknoloji Direktörü.

Genel olarak, şirketin otomasyon stratejisi üç sütundan oluşur: “Kolay Otomasyon”, bir enjeksiyon kalıplama makinesi ve robotu kapsayan standartlaştırılmış üretim çözümüdür. Tut ve yerleştir ve tut ve kutu uygulamaları için tasarlanmış olup, kullanıcılara tam entegre robot kontrolü ile kompakt bir üretim birimi ayak izi, kapsamlı taşıma işlevleri sunar. “Endüstri Çözümleri”, otomotiv, tüketici ve elektronik endüstrileri için özel olarak geliştirilen otomasyon konseptlerini, özel ambalaj ve tıbbi uygulamalar için ortaklar tarafından oluşturulan otomasyon çözümleriyle harmanlıyor. Son olarak, Avrupa, Asya ve Amerika’yı kapsayan otomasyon yetkinlik merkezlerinde bulunan bölgesel uzmanlar tarafından geliştirilen konseptlere dayanan “Özelleştirilmiş Otomasyon”.

Sürdürülebilirlik örneğini belirleme

“Sürdürülebilir Davran” sloganı altında toplam sekiz tam elektrikli makine sunuyor. Dördü Sumitomo (SHI) Demag standında (Salon 15, D22) ve dördü de VDMA’nın Döngüsel Ekonomi Alanı Sepro (Salon 12, Stand A36), ONI (Salon)’da sergilenecek.

Ek olarak, şirketin web tabanlı yazılım çözümü “myConnect”, kritik verilerin ve karar verme bilgilerinin gerçek zamanlı olarak sunulmasında merkezi bir rol oynar. “Geleceğe bakıldığında, tüm yeni makineler, çok çeşitli tam ağ bağlantılı destek hizmetleri sunan bu merkezi platformla donatılacak. Artık durum izlemeyi de içerecek şekilde genişletildi. Ek olarak, Sumitomo (SHI) Demag, AI destekli sistemlerin dijitalleştirilmesini ve uygulanmasını tüm işlevleri birleştiren bir IoT platformuna yönlendiriyor” diyor Dr Thümen.

K-Preview’deki sunumunda, Teknoloji Direktörü, özel teknolojik özellikleri vurgulayarak ve uygulamaya özel daha fazla bilgiyi açıklayarak bireysel sergileri sundu. Uluslararası ticaret fuarı öncesinde halka daha fazla ayrıntı sözü verildi.

Küresel ekonomik belirsizliklerin toplam etkilerine rağmen stratejik görünümü özetlemeye cesaret eden Dr Thümen, “Stratejik hedefimiz, Avrupa odaklı, endüstri uygulama uzmanlığımızla saygı duyulan uluslararası bir sistem sağlayıcısı olmaktır” dedi. Şirketin küresel konumu ve bununla bağlantılı gücü, Almanya (Schwaig/Wiehe), Çin (Ningbo) ve Japonya’daki (Chiba) bireysel fabrikalar arasındaki sinerjiden yararlanarak temel oluşturmalıdır.

Bunu bir bağlama oturtmak için Systec XL hidrolik serisini kullandı. Avrupa’daki teslimat sürelerinin önemli ölçüde azalması gerektiğini öne sürerek, Asya’daki müşteriler daha önce mevcut olmayan makinelere erişiyor ve Güney Amerika’daki pazar penetrasyonu artıyor.

Tamamen elektrikli IntElect serisi ile stratejik yön değişmez. Standart uygulamalar, Chiba’da siparişlerin yerine getirilmesini sağlamaya devam edecek. Endüstri odaklı ve özelleştirilmiş çözümler için IntElect makineleri Almanya’da üretilecek.

Benzer Yazılar