Sumitomo (SHI) Demag, Yorkshire Merkezli Kalıpçının Büyümesine Yardımcı Oluyor

Yazar: plastoday

Bileşenlerin teknik kalıplamasının hız kazanmaya devam etmesiyle birlikte, West Yorkshire merkezli forteq UK, Sumitomo (SHI) Demag ‘ın iki adet yüksek hassasiyetli IntElect 100 tonluk makinesine yatırım yaparak üretim kapasitesini artırdı.

İsviçre’ye ait Forteq Global teknoloji grubunun bir parçası olan Huddersfield fabrikası, hassas mühendislikteki en son trendlere yanıt verme ve teknik yenilik için yüksek bir çıta oluşturma konusunda sürekli bir geçmişe sahiptir.

Eskiden Mikron olarak bilinen şirket, altmış yılı aşkın bir süredir yüksek kaliteli kalıplanmış parça üreticisi olarak ün kazanmıştır. Ürün portföyü, hassas otomotiv bileşenleri ve elektrik sayaçlarından hassas otomotiv dişlileri ve şanzıman sistemlerine kadar uzanmaktadır. Yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş Birleşik Krallık tesisi, elektrikli araç (EV) bileşenlerini tedarik etmek için bir dizi yeni mavi çipli sözleşme imzaladı.

Ağırlıklı olarak 1. kademe otomotiv müşterilerine hizmet veren elektrikli araç bileşenleri tedarik etmek, şirketin en önemli stratejik iş kollarından biri haline geldi. Bu, havalı süspansiyon, aktüatör dişlileri, motor zamanlama sistemleri ve yakıt filtreleme sistemlerindeki itibarlarını tamamlar. İki adet IntElect 100 tonluk makinenin eklenmesiyle makine portföylerini yenilemek, Forteq İngiltere’nin elektrikli araç (EV) pazarında işleme verimliliğini optimize etmeye ve yerli üretimi desteklemeye yönelik stratejik yol haritasının temelini oluşturuyor. Toplam yatırımların değeri 2 milyon sterline yakın.

Forteq UK Genel Müdürü Paul Wallis şunları söyledi: “forteq UK, hibrit ve tam elektrikli araçlara pazar geçişi sırasında otomotiv iş içeriğimizi korumamızı ve büyütmemizi sağlamak için işini grup stratejisine göre yeniden düzenlemeye çalışıyor. Bunu destekleyen ekipman ve süreçlere yatırım yaparken aynı zamanda sürdürülebilirlik ve çevresel etkimizi daha da iyileştiriyoruz. İç pazarda, daha büyük parçaların daha fazla yerel tedarikini sağlayan daha büyük makinelerde kapasite sunarak yeniden paylaştırma programlarını desteklemeyi hedefliyoruz. Diğer niş ürünlerimiz, tümü yüksek hassasiyetli ürünlerle bağlantılı 2k bileşen, hassas dişliler ve aşırı kalıplanmış parçalardan oluşuyor.”

Tolerans konusunda sıkı

Yeni Sumitomo (SHI) Demag makinelerinden biri, yılda 400.000 karmaşık gaz sayacı hassas bileşeni seti üretmek için özel olarak tahsis edildi.

Resmi olarak 2021’in 4. çeyreğinde başlayan yeni sözleşme, dört boşluklu kalıp aletinde çok teknik üç bileşenin üretilmesini içeriyor. Bileşenler monte edildiğinde, parça listesini ve maliyeti en aza indirmek için dişli bir conta taşıyıcı, klipsler ve hareketli menteşe ile birlikte sıkı düzlük ve yuvarlaklık özelliklerine sahip karmaşık bir mekatronik valf oluşturur.

Yüksek performanslı polimerlerin işlenmesinde makine doğruluğu, bu uygulamanın başarısının kritik bir parçasını oluşturur. İş geliştirme müdürü Steve Roberts şunları ekledi: “Her bir öğe tek başına, yakındaki özelliklerin bozulmaya neden olabileceği +/- 50 mikronluk zorlu düzlük toleranslarıyla karmaşıktır. Bu boyutsal doğruluk seviyesi, gerekli kaliteyi ve tekrarlanabilirliği elde etmek için en kesin enjeksiyon kalıplama hassasiyetini gerektirir.”

IntElect’in doğrudan tahrik teknolojisi, yalnızca enjeksiyon kalıplama için tasarlanmıştır. Bu, gaz sayacı valfi gibi sıkı tolerans uygulamalarının ön koşulları olan doğru dozlama ve enjeksiyon performansı için gereken hızlandırılmış enjeksiyon hızlarını sağladığı anlamına gelir.

Forteq, kalıplama hassasiyetini ve kararlılığını artırmak için tamamen elektrikli makineleri satın aldı. Bu nedenle, forteq UK, ikinci IntElect’i araç hidrolik direksiyon uygulamalarında kullanılan sonsuz dişli çarkların yanı sıra silecek sistemleri, kapı mandalları, pencere regülatörleri, dişli aktüatörler, oturma sistemleri, HVAC ve diğer sistemlerde kullanılan çok çeşitli bileşenleri üretmeye atadı.

Sonsuz tekerlek projesinin karmaşıklığını anlatan Roberts, “Hassas işlenmiş çelik göbeklerin aşırı kalıplanmasını içeriyor. Bunlar, dişlinin merkezileştirilmesini sağlamak için hassas yapılmış bir çöken pens üzerine kalıp aletine yerleştirilir. Helis plastik dişleri oluşturan dişli halkasının kendisi son derece karmaşıktır ve İsviçre’deki dişli yeterlilik merkezimizde tasarlanmıştır.”

Kesintisiz üretime yardımcı olmak için her iki IntElect makinesi, nihai ürünleri dikkatli bir şekilde işlemek için bir Kartezyen robot ve konveyör ile entegre edilmiştir.

IntElect’in cömert kolon aralığı ve kalıp yüksekliği, makinenin, yüksek kalite ise ezik ve çizilmelere karşı korunması gereken özel estetiğe sahip güvenlik bileşenleri de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda parçaların yerleştirilmesine ve çıkarılmasına yardımcı olmak için otomasyona uyum sağlayabileceği anlamına gelir.

Roberts şu sonuca varmıştır: “Düzlük toleranslarının çok sıkı olduğu çok sayıda bileşen üretiyoruz. Enjeksiyon kalıplama hücrelerine entegre robotik kullanımı, katı temizlik gereksinimlerini karşılamamızın yanı sıra parçaları hızlı bir şekilde çıkarmamızı ve soğutmak için bir konveyör üzerine düz bir şekilde yerleştirmemizi sağlar. Bu, kalite konusundaki küresel itibarımızı korumamıza ve hurda oranlarını düşürmemize yardımcı olur.

“EV’ye dönüşüm, tedarikçilerin taleplerini değiştiriyor. Otomotiv müşterilerinden gelen taleplerde şimdiden artışları gözlemledik ve dişliler ve aktüatörlerden araç sensörlerine ve akü modülleri için uç kapaklarına kadar uzanan projeler üstleniyoruz. İçten yanmalı motorlu araçların eski parçaları azalmaya başladıkça, hafif ağırlıklandırma yoluyla verimliliği artırmak için çoğu polimerden yapılabilen yeni bileşenler ortaya çıkacak.”

Benzer Yazılar