“Tamamen Sürdürülebilir” Esnek Ambalaj Prototipi

Yazar: plastoday

Geri dönüşüm süreci geliştiricisi Saperatec, bu yıl K Show’da çok katmanlı delaminasyon tekniğine dayanan “tamamen döngüsel” esnek ambalaj prototipini tanıtacak.

Salon 9, Stand D17’de Saperatec, %35 oranında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerik (PCR) ile bekleyen AB Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Direktifi için önerilen hedefleri karşılayan bir deterjan paketi gösterecek.

Prototip, kolay geri dönüştürülebilirliğe izin veren mono-polietilen esnek bir ambalaj tasarımı yapan film tedarikçisi Wentus ve ambalajın geri dönüşümü optimize edilmiş yapıştırıcısını sağlayan yapıştırıcı grubu Henkel ile işbirliği içinde üretildi.

Henkel, 2019 yılında Saperatec’e önemli bir yatırım yaptı ve bu, teknoloji için yeni bir tesisin gerçeğe dönüşmesine yardımcı oldu. Şu anda Wentus tarafından Wentoplex Pure R olarak pazarlanan pazarlama tasarımı, yakın zamanda Almanya merkezli geri dönüşüm ittifakı Interseroh’dan 20 puandan 18’ini aldı.

Prototip, Saperatec’in ince katmanlı kompozit malzemeler için genişletilmiş mekanik geri dönüşüm süreci kullanılarak yapılmıştır ve bu da saf geri dönüşümlerle sonuçlanır. Tamamen polietilenden (PE) yapılmış iki katmanlı tasarım, iç sızdırmazlık katmanı içecek kartonu atıklarından %50’den fazla PCR rLDPE içerir. Dış katmanı %50’den daha az yüzey kaplaması ile basılmıştır ve geri dönüştürülebilirlik için Henkel’in optimize edilmiş yapıştırıcısı ile lamine edilmiştir. Gıda dışı ambalajlara ilişkin AB Direktifi için önerilen tavsiyeler doğrultusunda ambalaj en az %35 PCR rLDPE içerecektir.

Her yıl dünya genelinde üretilen 140 milyon tondan fazla plastik ambalaj atığının önemli bir kısmı, malzemelerin birleşiminden oluşan kompozit ambalajlardan oluşmaktadır. Kompozit ambalajları çeşitli menşe malzemelerine ayırmak teknolojik açıdan zorlayıcı ve başarılı olduğunda bile çevre dostu olmayan kimyasallara duyulan ihtiyaç nedeniyle sürdürülemez olduğundan, bu tür ambalajlar geri dönüşüm çabalarının önünde büyük engeller oluşturmuştur.

Saperatec, yaklaşımının, film veya folyo bazlı ambalajlar da dahil olmak üzere çok sayıda uygulamada işlenmemiş ham maddelerin yerini alabilecek geri dönüştürülmüş malzemelerle sonuçlandığını söylüyor. Daha da önemlisi, süreç geri dönüştürülmüş polimerlere hiçbir kirletici madde eklemez ve süreçte kullanılan tüm kimyasallar AB gıda ile temas düzenlemelerine uygundur. Tekniği, çeşitli plastik, metal ve cam kombinasyonlarından oluşan kompozit ambalajlar için geçerlidir.

Malzeme bilimi laboratuvarlarında ve endüstriye yakın pilot ortamlarda kapsamlı bir şekilde test edilen teknoloji ile Saperatec, şu anda Almanya’nın Dessau kentinde kompozit ambalaj için ilk geri dönüşüm tesisini inşa ediyor. 2023 yılında tesis, yıllık yaklaşık 18.000 ton ambalaj atığı işleme hedefiyle ticari faaliyete geçecek.

Saperatec’in kompozit ambalaj geri dönüşümü, çok çeşitli alt tabakaları ayırma ve ambalaj akışına yeniden entegre etme potansiyeli getiriyor. Saperatec başlangıçta kompozit esnek ambalaj malzemeleri ve alüminyum folyo bariyerli tüp ambalajların yanı sıra içecek kartonlarından plastik ve alüminyuma odaklanacak. Bunun ötesinde, Saperatec’in teknolojisi, çok çeşitli kompozit ambalajlarda gelecekteki geri dönüştürülebilirlik çözümlerinin kapısını açar.

Daha da önemlisi, Saperatec’in geri dönüşüm süreci sürdürülebilirlik odaklıdır. Kullanılan sıcak yıkama ayırma sıvıları su bazlıdır ve solvent içermez ve proseste 30 defadan fazla tekrar kullanılır. Ambalaj geri dönüşümü sırasında kullanılan tüm malzemeler, Avrupa yönetmeliklerine göre belirli migrasyon sınırı olmayan gıda ile temas eden malzemeler için listelenmiştir.

Benzer Yazılar