Amcor’un Sağlık ve Gıda Ambalajında Yenilik

Yazar: plastoday
Amcor Huhtemaki

Ambalaj tedarikçisi Amcor, gelişmiş geri dönüşüm için ExxonMobil‘in Exxtend teknolojisini kullanan sertifikalı dairesel polietilen (PE) malzeme satın alacağını duyurdu. 12 Nisan duyurusunda Amcor, küresel portföyünde bu yeni materyalden yararlanacağını ve sağlık ve gıda sektörlerindeki müşterilere çeşitli uygulamalarda döngüsel içerik sağlayacağını duyurdu.

Amcor, 2025 yılına kadar tüm ambalajlarını geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirmeyi ve geri dönüştürülmüş içerik kullanımını artırmayı taahhüt etti. Şirket, ExxonMobil’in Exxtend ile PE kullanımının Amcor’un 2021 mali yılında ambalajında ​​kullandığı 113.000 metrik ton geri dönüştürülmüş malzemeye önemli ölçüde katkıda bulunacağını söyledi.

ExxonMobil’e göre, gelişmiş geri dönüştürülmüş malzemelerin arkasındaki teknoloji, plastik atıkların saf hammaddelerle yapılan ürünlerin kalitesi ve performansıyla eşleşen yepyeni ürünlere dönüştürülmesine olanak tanıyor.

Amcor Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Konieczny, “Gelişmiş geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması, Amcor’un sektörümüzün zorluklarını karşılaması ve müşterilerimize daha sürdürülebilir ambalaj çözümleri sunmasında ileriye doğru atılan bir başka adımdır” dedi. Amcor, global ürün portföyümüzde ExxonMobil’in Exxtend teknolojisinden yararlanarak, müşterilerimiz ve çevre için gerçek bir fark yaratmaktadır.”

ExxonMobil Polietilenden Sorumlu Başkan Yardımcısı David Hergenrether, plastik atıkların geri dönüştürülmesine yardımcı olurken yüksek performanslı PE ürünlerine yönelik müşteri beklentilerini karşılayan ürünler geliştirmek için Amcor ile yakın bir şekilde çalışacağını da sözlerine ekledi.

ExxonMobil’in dairesel polimerleri, kütle dengesi yaklaşımıyla Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon Sertifikasyon onayı aldı.

Amcor, geçen ay ExxonMobil’den sertifikalı dairesel polimerler satın aldığını açıklayan Berry Global‘in izinden gidiyor. Ambalaj ve mühendislik ürünleri tedarikçisi, polimerleri yüksek performanslı, gıda sınıfı kaplar üretmek için kullanacak. Bildirildiğine göre, ExxonMobil’in Baytown, TX fabrikasında ürettiği sertifikalı dairesel polimerin ilk satışıydı.

ExxonMobil, 2021 yılında faaliyete geçen Baytown tesisinde işlenen plastik atıkları kullanarak polimerler üretiyor. Şirkete göre, şimdiye kadar dört milyon pound değerinden fazla plastik atık işledi.

Berry Gobal duyurusu sırasında, ExxonMobil Chemical Başkanı Karen McKee, müşterileri için daha dairesel ürünler üretmek için dünya çapında gelişmiş geri dönüşüm yeteneklerini artırdığını söyledi.

Benzer Yazılar