Trinseo’dan Magnum Bio ABS

Yazar: plastoday
Trinseo Magnum Biyo ABS

Trinseo, müşterilerinin devam eden sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemek adına, bugün otomotiv uygulamalarında Magnum ABS reçineleri için yeni bir drop-in alternatifini piyasaya sürdü. Şirkete göre bio-ABS reçineleri, fosil bazlı muadilleriyle kimyasal olarak aynıdır ve eşdeğer performans özellikleri ve işlenebilirlik sunar.

Fosil bazlı polimerler, polimerizasyon sırasında kütle dengesi işlemine göre yenilenebilir hammaddelerle birleştirilir. Sonuç olarak, Magnum Bio ABS, ISCC kütle dengesi yaklaşımına dayalı olarak %80’e kadar biyolojik olarak atfedilen içerik talep edebilir.

Trinseo tarafından kullanılan hammadde, kullanılmış mutfak yağı ve gıda zinciri ile rekabet etmeyen, ve sürdürülebilir bir gıda geleceği ile tutarlı olan kağıt hamuru endüstrisinden gelen kalıntılar gibi, ikinci nesil atıklara dayanmaktadır. Bu hammadde, krakere eklenir ve daha da rafine edilir. Fosil bazlı muadili ile yapısal ve işlevsel olarak aynı olan bir malzemeye işlenir. Bio-ABS, geleneksel ABS ile aynı işleme koşulları altında mevcut alet ve ekipmanlarla kullanılabilir, yani ön yeterliliğe gerek yoktur. Aynı zamanda önemli ölçüde daha düşük CO2 ayak izi sunar.

Trinseo Otomotiv Global Pazarlama Müdürü Frank Schumann, “Magnum Bio ABS’nin piyasaya sürülmesi, otomotiv endüstrisine adanmış sürdürülebilir olarak avantajlı malzemeler portföyümüzü daha da genişletiyor” dedi. Lansman, şirketin Pulse GX Eco Serisi, geri dönüştürülmüş içerikli PC/ABS’nin önceki ve başarılı tanıtımını takip ediyor. Yeni biyobazlı ABS, %80’e kadar biyolojik içerikle mevcuttur ve istenen bir CO2 profilini karşılayacak şekilde uyarlanabilir. İlk kaliteler, bu yılın ilk yarısında Avrupa pazarına doğal renkte sunulacak.

Kısa süre önce Trinseo, Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Başkanı Francesca Reverberi liderliğindeki Sürdürülebilirlik İş ve Hizmetler (SBS) birimini başlattı. Yeni birim, diğer tüm iş birimleriyle işbirliği yapmaya, teknolojilerden yararlanmaya, sürdürülebilirlikle ilgili girişimleri desteklemeye ve Trinseo’nun 2030 sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasını sağlamaya odaklanıyor.

Benzer Yazılar