Starlinger Şişeden Şişeye Geri Dönüşüm

Yazar: plastoday
Starlinger PET Geri Dönüşüm Avusturalya

Yeni Güney Galler, Albury-Wodonga’da yakın zamanda açılan Circular Plastics Australia PET geri dönüşüm tesisi, Starlinger ‘in saatte 2,5 ton rPET üreten “recoStar PET 215 HC iV+ PET” şişeden şişeye geri dönüşüm hattı ile donatılmıştır.

Circular Plastics Australia (PET), Pact Group, Cleanaway Waste Management Ltd, Asahi Beverages ve Coca-Cola Europacific Partners (CCEP) arasında PET içecek ve gıda ambalajları için döngüsel bir ekonomi yaratmayı amaçlayan bir ortaklıktır. Albury-Wodonga tesisinde yeni kurulan “recoStar PET 215 HC iV+”, tüketim sonrası PET pullarını gıdayla temas eden rPET peletlerine dönüştürüyor. Optimum hazırlık için sıcak yıkanmış pulların iki aşamalı ısıtılması ve kurutulmasıyla başlıyor.

Circular Plastics Australia (CPA), her yıl konteyner biriktirme planları ve kaldırım kenarı geri dönüşümü yoluyla toplanan 30.000 ton tüketici sonrası PET’i geri dönüştürmeyi ve yeni içecek şişeleri ve diğer yiyecek ve içecek ambalajları üretmek için gıda sınıfı rPET peletlerini hammadde olarak kullanmayı planlıyor. Ortak girişimin her üyesi projede bilgi ve uzmanlığını gösteriyor. Cleanaway, toplama ve ayırma ağı aracılığıyla geri dönüştürülecek plastiği sunuyor. Pact tesisi işletir ve teknik ve paketleme uzmanlığı sağlarken Asahi Beverages, CCEP ve Pact geri dönüştürülmüş plastiği satın alır, ve ambalajlarında kullanmak üzere tesisten plastik Albury-Wodonga tesisinin üretimi, yerel kaynaklı ve geri dönüştürülmüş PET miktarının yılda yaklaşık 30.000 tondan 50.000 tonun üzerine üçte iki oranında artırılmasına yardımcı olur.

Avusturalya Devlet Desteği

CPA Albury-Wodonga tesisi, Avustralya Hükümeti’nin Geri Dönüşüm Modernizasyon Fonu’nun desteğiyle Yeni Güney Galler Hükümeti’nin “Daha Az Atık, Daha Fazla Geri Dönüşüm” girişimi aracılığıyla 5 milyon AUD hibe ile desteklendi.

Starlinger geri dönüşüm teknolojisi Ticari Başkanı Paul Niedl, “Bu ortak girişim büyük bir başarıdır ve bir öncelik teşkil etmektedir” dedi. Circular Plastics Australia’yı, sürdürülebilirlik taahhütlerinde bilgi birikimimiz ve teknolojimizle destekleyebildiğimiz ve Avustralya’da plastik ambalaj için kapalı döngü bir sistem oluşturmaya yardımcı olabildiğimiz için gurur duyuyoruz.”

Pact’in Genel Müdürü ve CEO’su Sanjay Dayal: “Albury-Wodonga’daki bu son teknoloji tesisin açılışı, Avustralya’nın plastik geri dönüşüm endüstrisi için bir oyun değiştirici. Ortaklarımızla birlikte çalışan bu tesis, yurtdışından plastik malzeme ithal etmeye gerek kalmadan Avustralya’da PET içecek şişelerini ve gıda ambalajlarını geri dönüştürerek ve üreterek gerçek bir döngüsel ekonomi yaratıyor.”

CPA, Victoria, Melbourne’deki Altona North’ta, şu anda dünya çapında kurulu en büyük SSP reaktörüne sahip bir Starlinger recoSTAR PET 330 HC iV+ geri dönüşüm hattıyla donatılacak ikinci bir PET geri dönüşüm tesisi inşa ediyor. Her yıl yaklaşık bir milyar PET içecek şişesi eşdeğerini geri dönüştürme kapasitesine sahip olacak. İnşaatın 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Benzer Yazılar